Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia wyśle bezzałogowce nad Senkaku/Diaoiu?

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 29 października 2013

Dowództwo Japońskich Morskich Sił Samoobrony rozważa użycie bezzałogowych śmigłowców do patrolowania obszarów wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu.

Bezzałogowce patrolujące obszary wokół wysp Senkaku/Diaoiu, miałyby stacjonować na pokładach japońskich okrętów wojennych rozmieszczonych na wodach Morza Wschodniochińskiego / Zdjęcie: US Navy

Obecnie do patrolowania obszarów wokół wysp Senkaku/Diaoiu używane są przede wszystkim załogowe śmigłowce pokładowe, stacjonujące na pokładach okrętów Kaijō Jieitai (Japońskich Morskich Sił Samoobrony). Dowództwo tego rodzaju sił zbrojnych rozważa jednak eksploatację bezzałogowych statków latających, głównie ze względu na ich większą długotrwałość lotu.

Nie wiadomo, jakie bsl mogłyby zostać użyte do patrolowania Senkaku/Diaoiu. Nieoficjalnie mówi się o możliwości użytkowania amerykańskich MQ-8 Fire Scout (na zdjęciu) (Pierwszy MQ-8C w US Navy, 2013-07-20). Tokio może zdecydować się też na zakup podobnych konstrukcji producentów europejskich.

W tym przypadku w grę mógłby wchodzić m.in. Camcopter S-100 austriackiego Schiebela lub Skeldar oferowany przez szwedzkiego Saaba. Z tej dwójki większe szanse zdaje się mieć Skeldar (Saab potwierdza sprzedaż Skeldarów, 2013-07-11, Hiszpania testuje Skeldara, 2013-09-09). Zwłaszcza mając na uwadze ostatnie doniesienia z Korei Południowej, mówiące o wadach S-100 (Wady południowokoreańskich S-100, 2013-10-24).

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na wysłanie bezzałogowego statku latającego nad Senkaku/Diaoiu miały zdecydować się władze ChRL (Chiński bsl nad Senkaku?, 2013-09-10). W odpowiedzi na ten incydent Tokio zapowiedziało rozpatrzenie możliwości zestrzeliwania obcych bsl, gdyby te miały w przyszłości pojawiać się nad kontrolowanym przez nie terytorium (Japończycy będą zestrzeliwać bsl?, 2013-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.