Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby osłony satelity GAIA

Astronautyka, 05 listopada 2013

Inżynierowie z hiszpańskiej grupy SENER zakończyli montaż rozkładanej osłony termicznej satelity GAIA. Jego wyniesienie w kosmos zaplanowano w końcu listopada.

Próbne rozłożenie osłony termicznej satelity GAIA / Zdjęcie: ESA

W ramach misji naukowej GAIA (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics), realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), za pomocą 2 teleskopów i odpowiedniego oprzyrządowania, prowadzone będą obserwacje i katalogowanie gwiazd. Ponadto astronomowie oczekują, że Gaia odkryje tysiące ciał niebieskich, co zapoczątkuje nowe badania dotyczące pochodzenia i ewolucji świata.

Hiszpańskie przedsiębiorstwo SENER zaprojektowało, przygotowało i poddało sprawdzeniu rozkładaną osłonę termiczną satelity. Ma ona średnicę 10 m i jest zbudowana z 12 identycznych, jednocześnie rozkładanych ramion, które utrzymują wielowarstwowy materiał osłony termicznej, mający za zadanie utrzymanie niskiej temperatury przyrządów i zapewnienie stabilności termicznej elementów optycznych.

Obecnie 7-osobowa grupa inżynierów SENER znajduje się w ośrodku kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie razem z kolegami z EADS Astrium uczestniczy w przygotowaniach do próbnego rozłożenia osłony. Próby przeprowadzane w Kourou zostały zakończone pod koniec października. Obejmowały one rozłożenie osłony, symulując kolejność działań satelity w przestrzeni kosmicznej.

20 listopada, w dzień wyniesienia satelity w kosmos, osłona otworzy się ostatecznie na orbicie i będzie chronić satelitę przed promieniowaniem słonecznym w ciągu kolejnych 5 lat misji.

Jak mówi Dyrektor Działu Kosmicznego SENER, Diego Rodríguez, sprawdzenie konstrukcji rozkładanej osłony w warunkach ziemskich było najważniejszym wyzwaniem. Należało wytworzyć warunki próżni oraz odpowiednie warunki termiczne, a przede wszystkim trzeba było zrównoważyć siłę grawitacji, która jest nieuniknionym elementem prób na Ziemi – podkreślił Rodríguez.


Drukuj Góra