Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja zamawia MMP

Wojska lądowe, 06 grudnia 2013

MBDA otrzymała zlecenie na produkcję seryjną ppk MMP (Missile Moyenne Portée).

Zdjęcie: DGA

Na wniosek ministra obrony Francji, Jean-Yves Le Driana, rządowa agencja zamówień wojskowych, (DGA, Direction Générale de l’Armement), złożyła MBDA zlecenie rozpoczęcia produkcji seryjnej pocisków MMP. Wartość porozumienia ma wynosić około 500 mln EUR (2 mld PLN).

Zlecenie dotyczy produkcji 2850 ppk MMP oraz 400 wyrzutni przenośnych. Dostawy pierwszych zestawów MMP mają rozpocząć się w 2014. Paryż szacuje, że do 2019 Armée de Terre (wojska lądowe) otrzymają co najmniej 450 ppk oraz 175 wyrzutni.

Wprowadzenie do służby MMP pozwoli na wycofanie obecnie użytkowanych ppk rodziny Milan. Decyzja o rozpoczęciu produkcji seryjnej Missile Moyenne Portée pozwoli na utrzymanie około 900 miejsc pracy.

Nie wszyscy cieszą się jednak z decyzji DGA. Przekreśla ona bowiem szanse na kolejne zamówienia Armée de Terre na ppk Javelin, oferowane wspólnie przez Lockheed Martin i Raytheon. Przypomnijmy, że w 2010 Paryż zdecydował się na zakup, głównie z myślą o kontyngencie stacjonującym w Afganistanie (Francuzi wyszli z Afganistanu, 2012-12-17), 260 Javelinów oraz 76 wyrzutni CLU (Command Launch Unit). Wartość zawartego wówczas porozumienia miała wynieść 69 mln USD (212 mln PLN).

Produkcja seryjna MMP dla Armée de Terre powinna przyspieszyć też prace nad ich integracją z opracowywanymi także przez MBDA zestawami przeciwlotniczymi Multi-Purpose Combat Vehicle (MPCV). Uzbrojone w pociski przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Mistral, znajdują się już w ofercie rynkowej przedsiębiorstwa (MPCV gotowe do dostarczenia, 2013-11-18). Dodanie do ich wyposażenia MMP ma zwiększyć uniwersalność konstrukcji, poprzez nadanie jej bardziej ofensywnego charakteru.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.