Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuzi znów testują S-100

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 20 grudnia 2013

Marine Nationale (marynarka wojenna Francji) przeprowadziła kolejne próby bezzałogowego śmigłowca S-100 Camcopter, bazującego na pokładzie eksperymentalnego okrętu patrolowego L'Adroit.

Śmigłowiec bezzałogowy S-100 Camcopter podchodzi do lądowania na pokładzie eksperymentalnego okrętu patrolowego L'Adroit / Zdjęcie: MO Francji

Próby koncentrowały się na ocenie funkcjonowania S-100 wyposażonego w nowe oprogramowanie, służące m.in. do łączności radiowej z L'Adroit (L’Adroit w służbie, 2012-03-23). Współpraca obu jednostek podczas wykonywania zadań związanych z patrolowaniem akwenów i próbą wykrycia zjawisk piractwa morskiego lub nielegalnego połowu ryb, miała przebiegać bez problemów.

Warto podkreślić, że niedawne próby S-100 nie były pierwszymi, realizowanymi z pokładu L'Adroit. Do poprzednich doszło m.in. w pierwszej połowie br. Wcześniej podobne działania prowadzono też m.in. w 2010 na terenie poligonu Armée de Terre (wojsk lądowych Francji) Sissonne na północy kraju, gdzie znajdują się obiekty do ćwiczeń w terenie zurbanizowanym, a także na poligonie Canjuers ma południu (Francuskie testy Camcoptera, 2010-08-25).

Próby S-100 realizowane są w ramach programu Système de Drone Aérien de la Marine (SDAM), mającego wyłonić docelowy śmigłowiec bezzałogowy, bazujący w przyszłości na okrętach Marine Nationale. Dotychczasowe doświadczenia oraz opinie francuskich wojskowych wyraźnie wskazują na Camcoptera, jako faworyta do zwycięstwa w SDAM i to mimo teoretycznie przynajmniej silnej konkurencji w postaci Skeldara szwedzkiego Saaba (Skeldar bierze udział w Atalancie, 2013-11-13, Hiszpania testuje Skeldara, 2013-09-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.