Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderskie plany względem F-35

Lotnictwo wojskowe, 04 stycznia 2014

Resort obrony Holandii ujawnił, że 322. eskadra królewskich wojsk lotniczych tego kraju zostanie jako pierwsza wyposażona w samoloty F-35A.

Mjr Laurens J. W. Vijge kołuje do pierwszego samodzielnego lotu za sterami F-35A / Zdjęcie: USAF

Jak wiadomo Koninklijke Luchtmacht (KLu, wojska lotnicze Holandii) nabędą 37 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II (Tylko 37 F-35A dla Holandii, 2013-09-17). Pierwsza jednostką, która zostanie w nie wyposażona będzie 322. eskadra, stacjonująca w bazie Leeuwarden. Obecnie jej piloci latają samolotami F-16AM/BM.

1 listopada br. eskadra ta zostanie oficjalnie przezbrojona w F-35A. Jednocześnie cały personel lotniczy i obsługowy przeniesie się do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od 2015 Holendrzy razem z Amerykanami i Brytyjczykami wejdą w skład jednostki zajmującej się w bazie USAF Edwards wstępnymi próbami operacyjnymi i oceną zdolności bojowych samolotów.

Dotychczas KLu odebrały od producenta 2 F-35A. 18 grudnia ub. r. za sterami jednego z nich zasiadł mjr Laurens J. W. Vijge, legitymujący się nalotem ponad 2,5 tys. h w kabinie F-16, który wykonał pierwszy w historii samodzielny lot Lightningiem II. Poprzedziło go 210 h szkolenia teoretycznego i 13 lotów w kompleksowym symulatorze. W powietrzu towarzyszył mu jako skrzydłowy ppłk Matthew Renbarger, dowódca 58. eskadry myśliwskiej (58th FS).

Holenderskie F-35A, wraz z lotnikami i personelem naziemnym, stacjonują w bazie USAF Eglin, wchodząc w skład 58th FS, podporządkowanej 33. Skrzydłu Myśliwskiemu (33rd FW). Obecnie do lotów Lightningami II przygotowuje się 3 innych Holendrów – ppłk Bert Smit oraz mjr Ian Knight i mjr Pascal Smaal. Według planu mają oni zasiąść w kabinie F-35A wiosną br. Równolegle trwa szkolenie obsługi naziemnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.