Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej ataków bsl USA

Lotnictwo wojskowe, 06 stycznia 2014

W ubiegłym roku amerykańskie bezzałogowce przeprowadziły mniej ataków rakietowych na cele określane, jako związane z terroryzmem, niż w 2012. Bsl USAF poza obszarami wojen zabiły 270 cywilów.

Bsl MQ-9 Reaper uzbrojony w kpr AGM-114 Hellfire / Zdjęcie: USAF

Według nieoficjalnych danych, latające bezzałogowce USAF w 2013 dokonały 55 ataków na cele naziemne poza obszarami, na których toczą się wojny. To znacznie mniej niż rok wcześniej, gdy przeprowadzono 90 takich ataków. Zmniejszył się nie tylko liczba ataków, ale także związanych z nimi ofiar cywilnych. W 2013 było 270, podczas gdy rok wcześniej 530. Ginęli oni m.in. w Pakistanie, Jemenie i Somalii. W atakach na cele określane, jako związane z terroryzmem, używane są uzbrojone bsl MQ-1 Predator (CAE przeszkoli operatorów bsl US Air Force, 2013-08-08, 20 tys. h nalotu Predatora, 2013-07-01) i MQ-9 Reaper (Reapery częściej atakują, 2013-09-08, Reaper z zasobnikiem wre, 2013-08-25), nadzorowane przez USAF i CIA.

Dane są na pewno niekompletne, ponieważ władze amerykańskie nie publikują oficjalnych informacji o atakach bsl poza granicami USA w ramach tzw. wojny z terroryzmem, ogłoszonej po atakach z 11 września 2001. Ich inicjatorem był prezydent George W. Bush. Obecny prezydent, Barack Obama zapowiedział rezygnację z atakowania celów przez bsl poza obszarami działań wojennych, ale już kolejny rok nie wywiązuje się z tej obietnicy. Mimo, że po raz kolejny powtórzył ją 23 maja 2013 w przemówieniu w Waszyngtonie, przy okazji ogłoszenia nowych zasad użycia bsl, które mają m.in. ograniczyć liczbę ofiar wśród cywilów.

Analizę na temat ataków uzbrojonych bsl opublikowała Council on Foreign Relations (CFR). Jej autorem jest Micah Zenko, doktorant z New York University. Dane publikowane przez CFR pochodzą z trzech źródeł: brytyjskiego Bureau of Investigative Journalism, Long Wars Journal oraz New America Foundation – think tanku z Waszyngtonu. Z uśrednionych danych opracowanych przez Zenko wynika, że w ostatniej dekadzie w Pakistanie, Jemenie i Somalii USA przeprowadziły 461 ataków z użyciem uzbrojonych bsl. Zginęło w nich 3520 osób. Wśród nich było 457 cywilów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.