Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Słowacja wypożyczy Gripeny?

Lotnictwo wojskowe, 09 stycznia 2014

Władze w Bratysławie rozważają możliwość wypożyczenia szwedzkich Gripenów. Miałyby one zastąpić w służbie MiG-29.

Słowacja zamierza wypożyczyć Gripeny i utworzyć wspólną eskadrę z Czechami. Lotnictwo wojskowe tego kraju ma na stanie 12 JAS-39C i 2 JAS-39D / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Obecnie Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky (wojska lotnicze Republiki Słowacji) dysponują zaledwie 4 MiG-29AS i 2 MiG-29UBS zdatnymi do lotu.  Wprawdzie zostały one zmodernizowane i pozostaną w służbie do 2016, ale od pewnego czasu poszukiwani są ich następcy.

Rząd w Bratysławie brał pod uwagę nabycie ex-amerykańskich F-16, jednak teraz mówi się o możliwości wypożyczenia Gripenów. Za tym rozwiązaniem mają przemawiać niższe koszty zakupu i eksploatacji.

W przypadku leasingu szwedzkich samolotów, najprawdopodobniej pochodzących z nadwyżek Flygvapnet (wojsk lotniczych Szwecji), Słowacja zamierza utworzyć wspólną eskadrę razem z sąsiednimi Czechami. Niedawno rząd w Pradze podjął decyzję o przedłużeniu ich wypożyczenia na kolejne 14 lat (Czesi przedłużają leasing Gripenów, 2013-09-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.