Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włoskie Predatory B w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 21 stycznia 2014

Wojska lotnicze Włoch stacjonujące w Afganistanie rozpoczęły eksploatację bezzalogowców Predator B.

Jeden z włoskich MQ-9 Predator B, stacjonujących w Afganistanie / Zdjęcie: MO Włoch

Aeronautica Militare (wojska lotnicze Włoch) zakupiły 6 bezzałogowych statków latających General Atomics Aeronautics System MQ-9 Predator B. Nie wiadomo, ile z nich zostało wysłanych do Afganistanu.

Bezzałogowce stacjonują w bazie lotniczej w Heracie i wchodzą w skład grupy Astore, podległej Joint Air Task Force Regional Command West, dowodzonej przez płka Francesco Saverio Agrestiego. Będą one wykonywać zadania rozpoznawcze i wywiadowcze dla potrzeb sił ISAF.

Predatory B są wyposażone w czujniki optoelektroniczne o większej rozdzielczości, radar z syntetyczną aperturą i łącze umożliwiające przesyłanie wideo w czasie rzeczywistym. Zastąpiły one w służbie Predatory A+, używane przez Włochów w Azji od wiosny 2007.

Zgłoszenie całkowitej zdolności operacyjnej przez włoskie Predatory B miało miejsce 17 stycznia. Kilka dni wcześniej wykonano pierwszą misję, trwającą ok. 1 h, w trakcie której sprawdzono działanie wszystkich urządzeń i funkcjonowanie procedur niezbędnych do wykonywania operacji lotniczych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.