Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamach w Kairze

Strategia i polityka, 24 stycznia 2014

We wczesnych godzinach porannych ładunek wybuchowy eksplodował przed siedzibą egipskiej policji w Kairze. Śmierć poniosły co najmniej 2 osoby. Wiele innych zostało rannych.

Co ciekawe, do ataku na siedzibę główną egipskiej policji w Kairze doszło niedługo po przeprowadzeniu ogólnonarodowego referendum w sprawie nowej konstytucji Egiptu. Jego wyniki miały pozwolić na zakończenie wielomiesięcznego kryzysu politycznego w państwie, którego początków należy upatrywać nie tyle w obaleniu Muhammada Mursiego, co wydarzeniach z 2011 i odejściu z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka / Zdjęcie: RT

Do zdarzenia doszło dziś we wczesnych godzinach porannych czasu miejscowego. Silna eksplozja zniszczyła siedzibę główną egipskiej policji w Kairze. Szczegóły zajścia nie są znane. Wstępne doniesienia mówią o tym, że najprawdopodobniej eksplodował samochód-pułapka. Napastnicy mieli też otworzyć ogień w kierunku budynku.

Trudno oszacować skutki całego zdarzenia, ale doniesienia prasowe mówią, że budynek został poważnie uszkodzony. Mało jest też rzetelnych informacji dotyczących ofiar ataku. Uważa się, że śmierć poniosły co najmniej 2 osoby, a wiele innych odniosło obrażenia. Liczba zmarłych i rannych może być jednak znacznie większa.

Do tej pory nikt nie przyznał się do zorganizowania ataku. Najprawdopodobniej stoją za nim muzułmańscy ekstremiści, walczący z siłami rządowymi, tak cywilnymi, jak i wojskowymi, od czasu obalenia prezydenta Muhammada Mursiego w lipcu zeszłego roku (Egipt traci żołnierzy na Synaju, 2013-11-20).

Dłużne ekstremistom nie pozostają egipskie siły zbrojne, które przeprowadziły już kilka operacji wojskowych wymierzonych w bojowników popierających rządy Bractwa Muzułmańskiego. Większość walk koncentruje się na Półwyspie Synaj (Ruszyła ofensywa na Synaju, 2013-07-29, Egipt traci żołnierzy na Synaju, 2013-11-20), co jednocześnie bardzo niepokoi władze sąsiedniego Izraela. Państwo to stało się w przeszłości celem licznych, choć mało groźnych, ostrzałów rakietowych i/lub moździerzowych ze strony islamistów (Ostrzał Ejlatu z Półwyspu Synaj, 2013-04-17, Debiut Iron Dome pod Ejlatem, 2013-08-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra