Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wylot na afrykańską misję

Strategia i polityka, 30 stycznia 2014

Żołnierze i lotnicy tworzący polski kontyngent do wsparcia misji w Republice Środkowoafrykańskiej odlecieli dziś do Francji.

Polski kontyngent do wsparcia misji wojsk francuskich, udzielających pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej podczas uroczystej zbiórki przed wylotem do Francji

Dzisiaj do Francji odlecieli żołnierze i lotnicy tworzący polski kontyngent do wsparcia misji wojsk francuskich, udzielających pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA). Jako środek transportu posłużył im jeden z samolotów transportowych C-130E Sił Powietrznych (Przyjęcie ostatniego Herculesa, 2012-08-22). Pożegnalna zbiórka odbyła się w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego (1. BLTr) w porcie lotniczym Warszawa-Okęcię.

W uroczystości uczestniczyli podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski i z-ca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Grzegorz Duda. Po podpisaniu protokołów generałowie zameldowali wiceministrowi przekazanie-przejęcie kontyngentu w podporządkowanie. Następnie dowódca kontyngentu, mjr pil. Sławomir Byliniak otrzymał od wiceministra Jankowskiego polską flagę, która ma towarzyszyć lotnikom w misji.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski i z-ca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Grzegorz Duda podpisują protokoły przekazania-przejęcia kontyngentu w podporządkowanie / Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Udział w tej misji wpisuje się w nowy wymiar stosunków polsko-francuskich – powiedział gen. Majewski. Dowódca Generalny RSZ zaznaczył też, że Polska i Francja stają się prekursorami działań stabilizacyjnych w Republice Środkowoafrykańskiej, przyczyniając się do wzmocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Razem z francuskimi sojusznikami będziemy wykonywać zadania na rzecz stabilizacji i pokoju – dodał gen. Majewski. Według niego Polacy są dobrze przygotowani do misji, a kontyngent tworzą doświadczeni żołnierze i lotnicy, którzy działali już w strefie wojny, latali do Afganistanu, Czadu i Mali.

Choć to zadanie o innym charakterze niż misja afgańska, także ono wzmacnia nasz wizerunek jako wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowanie bezpiecznego środowiska międzynarodowego. Doceniając wagę tej misji, życzę powodzenia dowódcy kontyngentu oraz wszystkim jego podwładnym – podkreślił wiceminister Jankowski.

Nowy polski kontyngent może liczyć do 50 żołnierzy i pracowników, z których większość wywodzi się z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Postanowienie prezydenckie o jego użyciu obowiązuje od 1 lutego do 30 kwietnia 2014. Prezydent RP zgodził się na użycie nowego kontyngentu wydając odpowiednie postanowienie 29 stycznia 2014.

Polski pododdział będzie podlegał operacyjnie dowódcy operacyjnemu sił francuskich prowadzącemu misję w Republice Środkowoafrykańskiej, zaś pod względem kierowania narodowego ministrowi obrony narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

1 lutego kontyngent osiągnie gotowość do działania z bazy lotniczej Armee de l’Air (francuskich wojsk lotniczych) BA 123 Commandant Charles Paoli Orléans-Bricy. Wybór padł właśnie na tę jednostkę, gdyż stacjonują w niej transportowce C-160 Transall i C-130H Hercules, co ułatwi współdziałanie i obsługę samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.