Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skeldar nie spełnia oczekiwań

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 05 lutego 2014

Bezzałogowy śmigłowiec Skeldar nie spełnia oczekiwań Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii).

Pracownicy Saaba podczas pierwszych prób Skeldara, realizowanych z pokładu innego z patrolowców typu Meteoro, BAM Relámpago (P 43) / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Przypomnijmy, że w połowie 2013 Armada Española ogłosiła wybór produkowanych przez Saab bezzałogowych śmigłowców Skeldar, które mają w przyszłości bazować na pokładach hiszpańskich okrętów (Hiszpania kupuje Skeldary, 2013-07-05, Saab potwierdza sprzedaż Skeldarów, 2013-07-11). W ocenie rzeczywistego potencjału szwedzkiej konstrukcji pomóc miał wielomiesięczny etap prób, realizowanych m.in. w ramach wielonarodowej operacji antypirackiej, Atalanta (Skeldar bierze udział w Atalancie, 2013-11-13).

Na nieszczęście szwedzkiego producenta, oferowany Hiszpanom bezzałogowiec nie spełnia ich oczekiwań. Podczas działań w ramach wspomnianej Atalanty, Skeldar miał doznać wielu usterek technicznych. Co więcej, wystąpiły również problemy z integracją śmigłowca z urządzeniami pokładowymi okrętu patrolowego typu Meteoro, BAM Meteoro (P 41), na pokładzie którego śmigłowiec bazował (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17).

Teoretycznie, nienajlepsze doświadczenia z pierwszego etapu prób Skeldara nie muszą wcale przekreślać szans na jego ostateczny zakup. Można jednak zakładać, że informacja o problemach Saaba zainteresuje innego europejskiego producenta tego typu konstrukcji, austriackiego Schiebela. W przeszłości Austriacy oferowali Armada Españolawłasne rozwiązanie – S-100 Camcopter.

Nie należy jednak spodziewać się nagłego obrotu sprawy na korzyść Schiebela. Warto bowiem przypomnieć, że S-100 również nie jest konstrukcją doskonałą, o czym informowali ostatnio Koreańczycy (Wady południowokoreańskich S-100, 2013-10-24, Śmierć operatora Camcoptera S-100, 2012-05-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.