Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Laser Rafaela

Wojska lądowe, 13 lutego 2014

Izraelski Rafael zaprezentował rozwijany przez siebie laserowy system przeciwlotniczy / przeciwrakietowy, HEL (High-Energy Laser).

Rozwijany przez Rafael laserowy system przeciwlotniczy / przeciwrakietowy będzie o wiele tańszy w eksploatacji, niż znane już rakietowe systemy obrony powietrznej. Co za tym idzie, może spotkać się z zainteresowaniem nie tylko ze strony izraelskich sił zbrojnych, ale też nabywców zagranicznych / Rysunek: Rafael

Zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Singapore Airshow system składa się z radiolokatora, stacji kierowania oraz dwóch modułów lasera, osadzonych na samochodach ciężarowych. Podobnie, jak w przypadku systemów rozwijanych przez producentów z USA i Europy (Próba HEL MD, 2013-12-13, Laser od MBDA przetestowany, 2012-09-18), także i izraelskie rozwiązanie służy do wykrywania, a następnie niszczenia zagrożenia m.in. w postaci pocisków moździerzowych, artyleryjskich i rakietowych, a także bezzałogowych statków latających.

Na uwagę zasługuje fakt, że Izraelczycy zdecydowali się na zastosowanie nie 1, a 2 modułów lasera. Takie rozwiązanie ma zwiększyć skuteczność całego systemu, dzięki zdwojeniu mocy wiązki laserowej, która niszczy nadlatujący pocisk lub bsl. Do tej pory producent wykonał około 100 prób z użyciem systemu.

Rafael nie podał zbyt wielu szczegółów technicznych dotyczących HEL. Wiadomo, że oba moduły mają wysokoenergetyczne lasery o mocy kilkudziesięciu kW. W docelowej konfiguracji moc ta ma wzrosnąć do 100 kW. Zasięg strzału systemu to 2 km, jednak ten też może wzrosnąć, wraz z postępem prac rozwojowych.

Opracowywany przez Rafael HEL jest bardzo ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia izraelskiego wielopoziomowego systemu obrony powietrznej, w skład którego wchodzą już, lub też będą wchodzić w najbliższej przyszłości, rakietowe systemy takie jak: Iron Dome (Skuteczny Iron Dome, 2014-01-16), David’s Sling (Druga próba David's Sling, 2013-11-20) i Arrow 3 (Produkcja Arrow 3 przed zakończeniem prób?, 2014-01-23). Zwłaszcza, że program Rafaela częściowo finansowany jest ze środków resortu obrony Izraela.

Nie wiadomo, czy Izraelczykom uda się wprzęgnąć HEL do opracowanej już koncepcji kompleksowego systemu obrony powietrznej. Niewykluczone, że ze względu na jego małe rozmiary, a także dużą mobilność, będzie służył od obrony mniejszych obiektów o szczególnym znaczeniu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.