Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Su-22 będą modernizowane

Lotnictwo wojskowe, 13 lutego 2014

Minister ON Tomasz Siemoniak zapowiedział modernizację samolotów uderzeniowych Su-22, znajdujących się w wyposażeniu Sił Powietrznych.

W połowie marca mają zapaść decyzje co do zakresu modernizacji Su-22. Pod uwagę brana jest modernizacja 32 lub 16 samolotów / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Wczoraj minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak złożył wizytę w 21. Bazie Lotniczej w Świdwinie. Razem z nim żołnierzy odwiedzili także Dowódca Generalny RSZ gen. broni pil.  Lech Majewski i z-ca przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej Stanisław Wziątek.

W trakcie spotkania z personelem 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego,  21. BLT i 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej poruszono m.in. problem dalszej eksploatacji samolotów uderzeniowych Su-22. Jak wiadomo Siły Powietrzne mają obecnie na stanie 26 jednomiejscowych Su-22M4 i 6 szkolno-bojowych Su-22UM3K.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z żołnierzami minister Siemoniak poinformował, że rozważane są 2 opcje modernizacji, która pozwoli wydłużyć okres eksploatacji Su-22. Ostateczna decyzja ma być podjęta w połowie marca br.

Pierwsza możliwość to unowocześnienie wszystkich samolotów i pozostawienie ich w służbie przez 3 lata. Wątpliwe jednak, czy do tego czasu uda się nabyć ich następców. Opcja druga to zmodernizowanie tylko 16 Su-22 (jednej eskadry), które jednakże byłyby eksploatowana przez 10 lat. Modernizację, której koszt ma być zdaniem szefa MON nieduży w skali funkcjonowania sił powietrznych powinny przeprowadzić Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy.

Nie wiadomo, jaki będzie dokładnie zakres modernizacji samolotów. Przypomnijmy, że pierwszą propozycję unowocześnienia polskich Su-22 złożono już dwie dekady temu. Następnie temat powracał co kilka lat, jednak za każdym razem bez efektu. Powodem był brak funduszy.

Zmianę stanowiska co do dalszej eksploatacji Su-22 minister Siemoniak wyjaśnił m.in. odłożeniem w czasie zakupu nowego samolotu wielozadaniowego oraz koniecznością utrzymania w służbie ludzi. Minister Siemoniak poinformował również, że 21. BLT, będzie rozbudowana i zmodernizowana., tak aby miejscowe lotnisko było przystosowane do obsługi nowoczesnych wielozadaniowych samolotów bojowych Na inwestycje przeznaczono 500 mln zł. Prace mają zakończyć się w 2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.