Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Angola zaprasza polskie przedsiębiorstwa

Lotnictwo cywilne, 24 lutego 2014

Angola – jeden z najszybciej rozwijających się krajów afrykańskich – zaprasza do udziału w swoich projektach gigantycznej rozbudowy infrastruktury lotnictwa cywilnego wszystkie zainteresowane tym polskie przedsiębiorstwa.

Ambasador Domingos Culolo na forum konferencji Lotnisko 2014, zorganizowanej wspólnie przez Zarząd Targów Warszawskich, Agencję Lotniczą Altair oraz zespół Skrzydlatej Polski / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Deklarację tę złożył w Warszawie ambasador Republiki Angoli w Polsce – Domingos Culolo, podczas konferencji Lotnisko 2014, którą wspólnie organizowały Zarząd Targów Warszawskich, Agencja Lotnicza Altair oraz redakcja Skrzydlatej Polski (VII edycja konferencji Lotnisko , 2014-02-14).

Domingos Culolo oświadczył, że Angola zamierza wydać do 2016, na inwestycje związane z modernizacją istniejących i budową od zera aż 30 portów lotniczych, kwotę odpowiadającą 1,6 mld euro (6,66 mld zł) (Angola inwestuje w porty lotnicze, 2013-10-04). 16 zupełnie nowych lotnisk komunikacyjnych ma już swoje lokalizacje w różnych regionach tego ogromnego, z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka, kraju. W 2 lata powstać ma najnowocześniejszy w tej części Afryki nowy międzynarodowy port lotniczy stolicy – Luandy. Będzie on oddalony od miasta o ok. 40 km. Obsłużyć ma rocznie do 15 mln pasażerów.

4 lutego 2014 prezydent Republiki Angoli, Jose Eduardo dos Santos, dokonał uroczystego otwarcia portu lotniczego Namibe na południu kraju, nad Atlantykiem, po modernizacji znacznie powiększonego, który otrzymał nazwę Welwitschia Mirabilis (to prehistoryczne drzewo z epoki jurajskiej, które żyje nawet kilkaset lat, charakterystyczne dla obszaru namibijskiego). Na południu, w odległości ok. 200 km od Namibe powstać ma nowoczesny port lotniczy w Lubango (Mukanka). Na północy zaś inne duże lotnisko komunikacyjne – Cubanco, przy granicy z Kongo.

Obecnie cały międzynarodowy ruch lotniczy do Angoli obsługują 4 istniejące porty: Aeroporto 4 de Fevereiro w Luandzie, Nova Lisboa w Huambo, Aerpoporto da Catumbela w Benguela i wspomniany atlantycki Welwitschia Miriabilis w Namibe.

Ambasador Culolo uważa, że także pospieszna rozbudowa dróg szybkiego ruchu w Angoli tworzy dla polskich przedsiębiorstw ogromne szanse, ponieważ te udowodniły, między innymi także w Iraku, że potrafią budować trwałe nawierzchnie w klimacie tropikalnym. W okresie najbliższych 2-3 lat Angola planuje wytyczenie ok. 10 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu.

Angolańskimi przedsięwzięciami nowej infrastruktury lotniczej zarządza państwowy koncern ENANA. I to on organizuje przetargi na konkretne prace, dostawę systemów nawigacyjnych, czy sprzętu wyposażenia lotnisk. W sprawie polskiego udziału w angolańskich inwestycjach ambasador Culolo radzi wszystkim zainteresowanym przedsiębiorstwom szybki kontakt z Ambasadą RP w Luandzie.

Domingos Culolo zachęca do otwarcia bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawy z Luandą, która obecnie zajmuje pierwsze miejsce wśród najdroższych i najszybciej rozwijających się stolic, nie tylko w skali Czarnego Kontynentu. Nie jest wykluczone, że pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które wejdzie ze swym nowoczesnym sprzętem obsługi samolotów na nowe lotniska komunikacyjne Angoli będzie warszawskie Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.