Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EnforceTac 2014: Nowe celowniki Schmidt & Bender

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 06 marca 2014

Schmidt und Bender podczas trwających właśnie Norymberskich targów EnforceTac zaprezentowała znacznie rozbudowaną i odnowioną rodzinę celowników optycznych z serii Police Marksman. W większości są to konstrukcje przeznaczone na rynek wojskowy rozwijane pod kątem oczekiwań konkretnych użytkowników.

Celownik Schmidt und Bender Police Marksman II ShortDot CC. Implementacja funkcji Close Combat stanowiła poważne wyzwanie dla niemieckich inżynierów. Połączenie znaku celowniczego wyświetlanego w drugim planie oraz oraz pierwszoplanowej, klasycznej siatki celowniczej było na tyle trudne, że projekt był rozwijany przez kilka lat

Po latach prac rozwojowych zostały pokazane pierwsze egzemplarze lunet serii Short Dot CC (Close Combat). Są to ciekawe celowniki mające znaki celownicze w dwóch planach optycznych. Na pierwszym planie umieszczono typowa siatkę celowniczą pozwalającą na strzelanie na dalekich dystansach, na drugim zaś podświetlany znak celowniczy do szybkiego obuocznego celowania na bliskich odległościach.

Schmidt und Bender przygotowuje się również do walki o kontrakt dla armii amerykańskiej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie przyszłego użytkownika została opracowana nowa konstrukcja PM II Ultra Short o parametrach 5-20x50. Cechą charakterystyczną tego celownika są zmniejszone wymiary, przy równoczesnym zachowaniu parametrów optycznych serii Police Marksman II.

Celowniki Police Marksman II Ultra Short to konstrukcje przygotowywane w odpowiedzi na potrzeby odbiorcy amerykańskiego. Skrócony celownik ma lepiej współpracować z przystawkami nokto- i termowizyjnymi

Dzięki skróceniu tubusa optyka ma długość jedynie 298,4 mm co pozwala na bezproblemowy montaż nawet na bardzo krótkiej szynie broni i umożliwia zastosowanie przed celownikiem rozbudowanych przystawek termo- i noktowizyjnych.

Dodatkowo PM II Ultra Short wyposażono w specjalne obniżone bębny korekcyjne, dające możliwość łatwego identyfikowania nastaw nawet w ciemności. Zgodnie z danymi producenta układ optyczny charakteryzuje się 90% transmisją światła. Pole widzenia, zależnie od powiększenia, wynosi od 7,8 do 1,95 m. 

Makieta przystawki pozwalającej na podłączenie komputera balistycznego. Widoczny port do podłączenia urządzeń zewnętrznych, po drugiej stronie są przyciski regulujące stopień jasności wyświetlanych informacji / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Ciekawym prototypem, rozwijanym również na potrzeby Amerykanów, jest model 5-25x56 PM II PSR Digital. Celownik został zaprezentowany z makietą przystawki, pozwalającej na podłączenie  komputera balistycznego. Takie rozwiązanie ma umożliwić na wyświetlanie danych z zewnętrznego urządzenia bezpośrednio na siatce celowniczej, co ma znacząco uprościć wprowadzanie poprawek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.