Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EnforceTac 2014: Nowe celowniki Schmidt & Bender

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 06 marca 2014

Schmidt und Bender podczas trwających właśnie Norymberskich targów EnforceTac zaprezentowała znacznie rozbudowaną i odnowioną rodzinę celowników optycznych z serii Police Marksman. W większości są to konstrukcje przeznaczone na rynek wojskowy rozwijane pod kątem oczekiwań konkretnych użytkowników.

Celownik Schmidt und Bender Police Marksman II ShortDot CC. Implementacja funkcji Close Combat stanowiła poważne wyzwanie dla niemieckich inżynierów. Połączenie znaku celowniczego wyświetlanego w drugim planie oraz oraz pierwszoplanowej, klasycznej siatki celowniczej było na tyle trudne, że projekt był rozwijany przez kilka lat

Po latach prac rozwojowych zostały pokazane pierwsze egzemplarze lunet serii Short Dot CC (Close Combat). Są to ciekawe celowniki mające znaki celownicze w dwóch planach optycznych. Na pierwszym planie umieszczono typowa siatkę celowniczą pozwalającą na strzelanie na dalekich dystansach, na drugim zaś podświetlany znak celowniczy do szybkiego obuocznego celowania na bliskich odległościach.

Schmidt und Bender przygotowuje się również do walki o kontrakt dla armii amerykańskiej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie przyszłego użytkownika została opracowana nowa konstrukcja PM II Ultra Short o parametrach 5-20x50. Cechą charakterystyczną tego celownika są zmniejszone wymiary, przy równoczesnym zachowaniu parametrów optycznych serii Police Marksman II.

Celowniki Police Marksman II Ultra Short to konstrukcje przygotowywane w odpowiedzi na potrzeby odbiorcy amerykańskiego. Skrócony celownik ma lepiej współpracować z przystawkami nokto- i termowizyjnymi

Dzięki skróceniu tubusa optyka ma długość jedynie 298,4 mm co pozwala na bezproblemowy montaż nawet na bardzo krótkiej szynie broni i umożliwia zastosowanie przed celownikiem rozbudowanych przystawek termo- i noktowizyjnych.

Dodatkowo PM II Ultra Short wyposażono w specjalne obniżone bębny korekcyjne, dające możliwość łatwego identyfikowania nastaw nawet w ciemności. Zgodnie z danymi producenta układ optyczny charakteryzuje się 90% transmisją światła. Pole widzenia, zależnie od powiększenia, wynosi od 7,8 do 1,95 m. 

Makieta przystawki pozwalającej na podłączenie komputera balistycznego. Widoczny port do podłączenia urządzeń zewnętrznych, po drugiej stronie są przyciski regulujące stopień jasności wyświetlanych informacji / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Ciekawym prototypem, rozwijanym również na potrzeby Amerykanów, jest model 5-25x56 PM II PSR Digital. Celownik został zaprezentowany z makietą przystawki, pozwalającej na podłączenie  komputera balistycznego. Takie rozwiązanie ma umożliwić na wyświetlanie danych z zewnętrznego urządzenia bezpośrednio na siatce celowniczej, co ma znacząco uprościć wprowadzanie poprawek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.