Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania kupuje granaty moździerzowe za 51 mln Euro

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 24 czerwca 2008

Rheinmetall Defence otrzymał zamówienie Królewskich Sił Zbrojnych Danii na dostawy amunicji moździerzowej kalibru 81 mm o wartości 51 mln Euro.

Różne rodzaje amunicji moździerzowej kal. 81 mm produkowanej przez korporację Rheinmetall

Nie podano wielkości partii, ani typów granatów moździerzowych, wybranych przez Duńczyków. Wiadomo jedynie, że cały kontrakt ma obejmować trzyletnie dostawy, z możliwością zdublowania wielkości partii amunicji dostarczonej w określonym roku. Pierwsza transza granatów moździerzowych kal. 81 mm, która trafić ma do rąk żołnierzy duńskich w 2008 warta jest 16,5 mln Euro.

Analitycy rynków zbrojeniowych łączą tę transakcję ze wzmożonym zaangażowaniem wojsk Danii w działania ISAF w Afganistanie. Uważają oni także, że zamówienie obejmuje pewną partię granatów dymnych i dużą rozpryskowych.

Dania jest poważnym odbiorcą specjalistycznej amunicji Rheinmatalla, między innymi pocisków kal. 155 mm do haubic i najnowszych 35-mm Ahead (z zaprogramowanym elektronicznie w chwili przejścia przez lufę miejscem rozprysku) dla baterii przeciwlotniczych dział Millenium na okrętach.

Królewska marynarka wojenna Danii jest pierwszym zagranicznym klientem morskiej odmiany Millenium. Kopenhaga zamówiła 6 wież z działami Millenium w 2004 dla okrętów typu Flexible Combat Ship, z opcją na 4 następnych dla swoich patrolowców.

Próby ogniowe dwóch wież Millenium zainstalowanych na Absalon przeciwko celom powietrznym i morskim rozpoczęto w listopadzie 2007. Są one częścią sprawdzianów akceptacyjnych wszystkich systemów okrętu - Sea Acceptance Tests (SAT).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.