Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niesprawne Armidale

Marynarka wojenna, 01 kwietnia 2014

Sześć australijskich kutrów patrolowych typu Armidale zostało czasowo wycofanych z czynnej służby ze względu na ryzyko wystąpienia pęknięć poszycia kadłuba.

Przyjmowane do służby w latach 2005-2008 kutry patrolowe typu Armidale mają 56,8 m długości i 9,7 m szerokości. Wyporność wynosi 300 t. Rozwijają prędkość 25 w, a zasięg to 5556 km przy prędkości ekonomicznej 12 w. Na pokładzie pełni służbę 21 oficerów i marynarzy. Uzbrojenie składa się z 25-mm armaty M242 Bushmaster i 2 12,7-mm wkm / Zdjęcie: MO Australii

Decyzja została podjęta po wykryciu pęknięć poszycia kadłuba w pobliżu siłowni jednego z kutrów typu Armidale. Okręt na co dzień stacjonuje na terenie HMAS Coonawarra w Darwin na północy kraju. W obawie przed możliwością wystąpienia podobnych usterek na innych okrętach, dowództwo Royal Australian Navy (RAN, Królewskiej Marynarki Wojennej Australii) zdecydowało się na czasowe wycofanie z czynnej służby i poddanie przeglądowi sześciu jednostek omawianego typu.

Podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości. Skutkowały one czasowym zawieszeniem służby kutrów typu Armidale. Przedstawiciele RAN zapewniają, że omawiana decyzja nie wpłynie na poziom ochrony kraju przed nielegalną imigracją. To właśnie okręty stacjonujące w Darwin przyjmują na siebie główny ciężar odpowiedzialności za walkę z tym zjawiskiem.

Pęknięcia kadłuba Armidale są o tyle zaskakujące, że okręty te były przyjmowane do służby niedawno, w latach 2005-2008. Stopień zużycia technicznego nie powinien więc powodować takich problemów, co jednocześnie wskazuje na możliwe błędy konstrukcyjne popełnione przez producenta, australijski Austal.

To z kolei stawia pod znakiem zapytania jakość budowanych obecnie dla australijskich służb celnych (Australian Customs and Border Protection Service) kutrów patrolowych typu Cape, które mają zastąpić w linii jednostki typu Bay (Drugi Cape zwodowany, 2014-01-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.