Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BBJ2 dla indonezyjskich VIP-ów

Lotnictwo wojskowe, 15 kwietnia 2014

Boeing dostarczył Indonezji samolot BBJ2, przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie.

BBJ2 w barwach Republiki Indonezji / Zdjęcie: MO Indonezji

Koncern z Seattle przekazał rządowi Indonezji samolot odrzutowy Boeing Business Jets BBJ2. Jego przeznaczeniem będzie transport najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta kraju Susilo Bambanga Yudhoyono. Proces zakupu samolotu trwał ok. 4 lata.

Po przekazaniu odbiorcy indonezyjski BBJ2 wykonał samodzielny przelot z zakładów w Delaware do bazy wojsk lotniczych Halim Perdanakusuma w Dżakarcie, z międzylądowaniami w Wellington, Sacramento, Honolulu i na Guam.

Nowy nabytek, którego cena to 89,6 mln USD (271,4  mln zł), zastąpi w służbie samoloty czarterowane od narodowego przewoźnika – linii Garuda Indonesia. BBJ2 może pomieścić 67 pasażerów. W jego kabinie mieszczą się m.in. sale konferencyjne, biura i sypialnie. Według indonezyjskich mediów zabudowano także układy samoobrony: wyrzutniki dipoli i flar oraz urządzenia zakłócające działanie głowic pocisków samonaprowadzających się na podczerwień.

Samolot jest konstrukcją opartą na cywilnym 737-800. Zbiorniki paliwa mieszczą 39 539 l nafty, co pozwala BBJ2 na wykonanie lotu długości 8630 km z 50 pasażerami na pokładzie (BBJ ma 15 lat, 2011-07-18).

Obecnie ministerstwo obrony Indonezji realizuje proces certyfikacji, mający na celu umożliwienie rozpoczęcia eksploatacji nowego samolotu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.