Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druzgocący raport o ataku na Camp Bastion

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 16 kwietnia 2014

Parlament Wielkiej Brytanii opublikował raport krytycznie oceniający stan zabezpieczenia bazy brytyjskiego kontyngentu ISAF, Camp Bastion, w chwili ataku talibów w 2012.

Podczas ataku na Camp Bastion z września 2012, śmierć poniosło 14 napastników, a także 2 amerykańskich żołnierzy. Atakującym udało się zniszczyć 6 samolotów AV-8B Harrier (na zdjęciu jeden z samolotów Marine Attack Squadron 211 (VMA-211) wykonującego loty bojowe z Camp Bastion), i uszkodzić kolejne 2 / Zdjęcie: USMC

Do ataku na Camp Bastion doszło we wrześniu 2012 (Talibowie zniszczyli 6 Harrierów USMC, 2012-09-16). Grupa 15 talibów, przebranych w amerykańskie mundury wojskowe, przedostała się na teren bazy, otwierając ogień do znajdujących się tam żołnierzy. W wyniku ich działań śmierć poniosło 2 Marines, a kilkunastu wojskowych, w tym również Brytyjczyków, odniosło rany. Napastnikom udało się też zniszczyć 6 samolotów AV-8B Harrier i uszkodzić kolejne 2. Straty z tego tytułu oszacowano na 200 mln USD (600 mln zł).

Raport, opublikowany przez członków brytyjskiego parlamentu, krytycznie ocenia poziom ochrony bazy w dniu ataku. Autorzy dokumentu zwracają uwagę m.in. na fakt, że ponad połowa wieżyczek strażniczych pozostawała nieobsadzona, co ich zdaniem przyczyniło się do niewykrycia napastników na początku ataku lub też w fazie jego przygotowań.

Krytyce zostali poddani brytyjscy oficerowie odpowiadający za zabezpieczenie Camp Bastion przed atakiem z zewnątrz, a także kierujący obroną bezpośrednio w chwili zdarzenia. Parlamentarzyści zwracają przy tym uwagę na kompromitujące niedocenienie zdolności napastników, a także możliwości infiltracji bazy przez talibów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.