Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Druzgocący raport o ataku na Camp Bastion

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 16 kwietnia 2014

Parlament Wielkiej Brytanii opublikował raport krytycznie oceniający stan zabezpieczenia bazy brytyjskiego kontyngentu ISAF, Camp Bastion, w chwili ataku talibów w 2012.

Podczas ataku na Camp Bastion z września 2012, śmierć poniosło 14 napastników, a także 2 amerykańskich żołnierzy. Atakującym udało się zniszczyć 6 samolotów AV-8B Harrier (na zdjęciu jeden z samolotów Marine Attack Squadron 211 (VMA-211) wykonującego loty bojowe z Camp Bastion), i uszkodzić kolejne 2 / Zdjęcie: USMC

Do ataku na Camp Bastion doszło we wrześniu 2012 (Talibowie zniszczyli 6 Harrierów USMC, 2012-09-16). Grupa 15 talibów, przebranych w amerykańskie mundury wojskowe, przedostała się na teren bazy, otwierając ogień do znajdujących się tam żołnierzy. W wyniku ich działań śmierć poniosło 2 Marines, a kilkunastu wojskowych, w tym również Brytyjczyków, odniosło rany. Napastnikom udało się też zniszczyć 6 samolotów AV-8B Harrier i uszkodzić kolejne 2. Straty z tego tytułu oszacowano na 200 mln USD (600 mln zł).

Raport, opublikowany przez członków brytyjskiego parlamentu, krytycznie ocenia poziom ochrony bazy w dniu ataku. Autorzy dokumentu zwracają uwagę m.in. na fakt, że ponad połowa wieżyczek strażniczych pozostawała nieobsadzona, co ich zdaniem przyczyniło się do niewykrycia napastników na początku ataku lub też w fazie jego przygotowań.

Krytyce zostali poddani brytyjscy oficerowie odpowiadający za zabezpieczenie Camp Bastion przed atakiem z zewnątrz, a także kierujący obroną bezpośrednio w chwili zdarzenia. Parlamentarzyści zwracają przy tym uwagę na kompromitujące niedocenienie zdolności napastników, a także możliwości infiltracji bazy przez talibów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.