Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Azerbejdżan pokazał zęby

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 01 lipca 2008

26 czerwca w Baku, stolicy bogatego w ropę naftową Azerbejdżanu, odbyła się pierwsza od 11 lat parada wojskowa. Okazją do demonstracji siły była 90. rocznica utworzenia sił zbrojnych niepodległego państwa.

Pokazane po raz pierwszy w służbie armii Azerbejdżanu bsl Aerostar i Orbiter / Zdjęcie: TV Azerbejdżanu

Azerbejdżan pozostaje od wielu lat w konflikcie z Armenią, oskarżaną o terroryzm i okupowanie Górnego Karabachu. Konflikt ma znacznie głębsze korzenie, związany jest też ze stosunkiem Turków, kuzynów Azerów, wobec Ormian (jednym z najbliższych sojuszników Armenii jest obecnie Grecja). Ostatnie wydarzenia w Kosowie i wokół Abchazji sprawiają, iż konflikt w Górnym Karabachu ponownie się zaognia i niewykluczone, iż w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy dojdzie tam do nowej erupcji walk.

W tym kontekście nie dziwi azerskie inwestowanie w siłę zbrojną i rozwój przemysłu obronnego. Prezydent Azerbejdżanu i głównodowodzący SZ Ilham Alijew podkreślił ostatnio, iż w ciągu 5 lat budżet obronny wzrósł 10-krotnie i obecnie przekracza 2 mld USD rocznie.

Azerbejdżan nie był dotychczas wymieniany wśród użytkowników systemu Toczka-U / Zdjęcie: MO Azerbejdżanu

Podczas parady pokazano pododdział elitarnej jednostki (Gwardii Prezydenckiej?) w umundurowaniu z kamuflażem przypominającym do złudzenia wzór stosowany obecnie przez US Army, z radiostacjami osobistymi (najprawdopodobniej wariant Motorola DTR - nie są to żadne znane radiostacje z rodziny osobistych; radiostacji tych używają także żołnierze innego pododdziału sił specjalnych pokazanego na paradzie). Część żołnierzy (pierwszy szereg i boczna kolumna) wyposażonych zostało w nowe 5,56-mm karabinki automatyczne IWI TAR-21 Tavor.

Po raz pierwszy pokazano oficjalnie bezzałogowe systemy latające, zakupione pod konie 2007 w izraelskiej spółce Aeronautics Defense Systems. W defiladzie jechały (zainstalowane na dachach ciężarówek) taktyczne bsl Aerostar (w odmianie z satelitarnym łączem przekazywania danych, pozwalającym m.in. na współpracę 2 aparatów, z których jeden odgrywa rolę retranslatora) oraz używane także przez SZ RP (oraz Irlandii, Serbii i Kazachstanu) Orbitery. Te ostatnie, podobnie jak w Kazachstanie, są elementem systemu dowodzenia i rozpoznania modernizowanych wojsk rakietowych i artylerii Azerbejdżanu. Ich wyrzutnie zostały osadzone na samochodach GAZ-66, lecz materiał zdjęciowy nie pozwala na potwierdzenie, czy była to instalacja tylko pokazowa (jak w przypadku Aerostarów), czy są one używane standardowo jako platformy startowe (taki wariant został opracowany i obejmuje anteny śledzące - najnowsze 4 systemy Orbiterów, zakupione przez Polskę w czerwcu 2008, mają być dostarczone właśnie w takiej konfiguracji).

Wszystko wskazuje na to, iż to Azerbejdżan jest państwem, który wedle informacji prasowej Aeronauticsa ze stycznia 2008, zakupił 4 systemy Aerostar (16 samolotów) o wartości ok. 30 mln USD (Polska miała za jeden system AAI RQ-7B Shadow 200 z 4 samolotami i bez łącza satelitarnego zapłacić - ze środków FMF - 38,2 mln USD; przypomnieć wypada, iż MON ostatecznie zrezygnowało z tego zakupu w marcu 2008).


Dzień przed paradą prezydent Alijew uczestniczył w prezentacji zabezpieczonych przed skutkami wybuchów min pojazdów patrolowych Matador I Marauder (o masie maksymalnej 14,5 t, ale różniące się rozwiązaniem nadwozia i liczbą przewożonych pasażerów), opracowanych przez Middle East Defence Systems (MDS), spółkę joint venture południowoafrykańskiej Paramount Group I jordańskiego King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB). Prezydent Alijew rekomendował uruchomienie produkcji tych pojazdów w Azerbejdżanie / Zdjęcie: MDS

Kolejnym nowym systemem uzbrojenia z izraelskim rodowodem jest autonomiczny system rakietowy Lynx, opracowany przez Israel Military Industries (IMI) i pokazany po raz pierwszy w 2007. System w odmianie dla Azerbejdżanu (i Kazachstanu, który będzie go także u siebie produkował pod nazwą Naiza - niewykluczone, że system azerski pochodzi formalnie z Kazachstanu) jest osadzony na podwoziu KamAZ 63502. W odróżnieniu od armii kazachskiej, która przynajmniej obecnie skupiła się na użyciu pocisków z systemów Grad i Uragan, armia azerska pokazała w Baku trzy wozy z wyrzutniami pocisków kal. 122 mm (z systemu Grad) i 160 mm (z systemu LAR, zakupionego w regionie także przez Gruzję od rumuńskiego producenta) oraz - co jest największą sensacją - z wyrzutniami pocisków dalekiego zasięgu EXTRA, opracowanych przez IMI i Israel Aeronautics Industries (IAI). Pociski o zasięgu do 150 km nie zostały pokazane, zatem w istocie nie ma pewności, iż są już w Azerbejdżanie. Extra i LORA (od IAI) są oferowane także armii polskiej w ramach szykowanego programu WR-300 (Homar).

Niespodzianką było pokazanie przez armię Azerbejdżanu wyrzutni pocisków balistycznych bliskiego zasięgu 9K79-1 Toczka-U oraz haubic samobieżnych kal. 152 mm 2S3 Akacja i 203-mm dział samobieżnych 2S7 Pion.

W Baku pokazano opracowany przez IMI system Lynx osadzony na samochodzie KamAZ 63502, praktycznie tożsamy z systemem Naiza stworzonym dla Kazachstanu. Jednak Azerowie pokazali Lynxa z wyrzutniami pocisków kal. 122 mm (z systemu Grad) i 160 mm (LAR) oraz - co było największą sensacją - 300 mm Extra, opracowanych we współpracy IMI i IAI / Zdjęcie: MO Azerbejdżanu

Po raz pierwszy publiczne zaprezentowane zostały także wyrzutnie systemu rakietowego Smiercz (w 2005 Ukraina przekazać miała Azerbejdżanowi 11 sztuk) oraz transportery BTR-80A. Obrona powietrzna potwierdziła posiadanie systemów S-125 Newa oraz S-200 Wega, przy czym rakiety przewożone były na transporterach z rodziny KamAZ.

Kontrolowane przez państwo media azerskie donosiły kilka miesięcy temu, iż ministerstwo przemysłu obronnego (utworzone w 2005) Azerbejdżanu ma zamiar w tym roku uruchomić kilka nowych fabryk, w tym należące do spółek Iqlim, Peyk i Telemexanika. 25 maja prezydent Alijew uczestniczył w rozruchu zakładów optycznych, mających produkować m.in. sprzęt noktowizyjny. Do 2001 przemysł zbrojeniowy ma być złożony z 53 zakładów, produkujących sprzęt od kamizelek kuloodpornych i mundurów, poprzez wyposażenie optoelektroniczne, po transportery opancerzone. Większość projektów związanych jest z porozumieniami o kooperacji z zakładami w Białorusi, Izraelu, Pakistanie i Turcji. Tylko w 2008 Azerbejdżan przeznaczył na ministerstwo przemysłu obronnego 79,6 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.