Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne samoloty Kosynierów Warszawskich

Lotnictwo wojskowe, 09 maja 2014

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim trwają prace związane z projektem Kosynierzy Warszawscy, zainicjowanym wiosną 2012 przez historyków lotnictwa polskiego: Wojtka Matusiaka i Roberta Gretzyngiera, we współpracy z Siłami Powietrznymi RP.

MiG-29UB z portretami Amerykanina ppłka pil. Cedrica Fauntleroya, pierwszego dowódcy Eskadry Kościuszkowskiej w latach 1919-1920

Wszystkie samoloty MiG-29 tej jednostki otrzymują malowanie nawiązujące do blisko 100-letniej historii Eskadry Kościuszkowskiej, której kontynuatorem jest 23. BLT i jej eskadra myśliwska (Zmodyfikowany MiG-29 w 23. BLT, 2013-07-29).

Autor projektu graficznego i wykonawca większości prac malarskich – Robert Gretzyngier po zakończeniu malowania portretów mjra pil. Bolesława Drobińskiego, który latał w Dywizjonie 303 od 1941, a w latach 1944-1945 był jego dowódcą

Na grzbiecie samolotów widnieje trzymetrowej średnicy odznaka kościuszkowska – czyli popularne Kosy. Na dwóch MiGach-29 odznaka jest kolorowa, dokładnie taka, jak na dwupłatach 7. Eskadry z wojny polsko-bolszewickiej, PZL-7 i PZL-11 111. Eskadry z Września 1939 oraz Hurricane’ach, Spitfire’ach i Mustangach Dywizjonu 303. Na pozostałych samolotach zarys odznaki jest namalowany odcieniami szarości, stosowanymi w malowaniu maskującym.

Prace przy malowaniu MiGa-29A, nr boczny 83, na którym widnieją portrety Witolda Łokuciewskiego – ostatniego dowódcy Dywizjonu 303 / Wszystkie zdjęcia: Wojtek Matusiak

Podobnymi szarymi farbami wymalowane są na usterzeniu samolotów portrety wybitnych lotników, którzy w szeregach Eskadry Kościuszkowskiej walczyli o wolność Polski w wojnie 1920 roku i w II wojnie światowej. Każdy MiG-29 ma swojego patrona, poczynając od pierwszego dowódcy Eskadry z wojny 1920 roku – Amerykanina Cedrica Fauntleroya, aż po Witolda Łokuciewskiego – ostatniego dowódcę Dywizjonu 303.

Na podstawie informacji Wojtka Matusiaka


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.