Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AgustaWestland musi zwrócić zaliczkę

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 maja 2014

Włoski sąd przyznał rację władzom Indii, które starają się odzyskać środki finansowe wyłożone na niedoszły zakup śmigłowców do transportu najważniejszych osób w państwie.

Zdjęcie: AgustaWestland

Po anulowaniu kontraktu na zakup 12 śmigłowców AW101 (Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP, 2014-01-01), Indie starają się odzyskać środki wpłacone do włoskich banków w formie gwarancji finansowych (Odszkodowanie za nieudany zakup?, 2014-01-13). New Delhi domaga się zwrotu około 270 mln EUR (1,1 mld zł) z 560 mln EUR (2,4 mld zł) wartości całego przedsięwzięcia, na co nie chce zgodzić się producent wiropłatów, AgustaWestland.

Spór między rządem w New Delhi a włosko-brytyjskim przedsiębiorstwem trafił z czasem na drogę sądową. Zgodnie z marcowym orzeczeniem sądu w Mediolanie, ewentualna wypłata Indiom żądanych kwot miała zostać wstrzymana do czasu zakończenia arbitrażu, któremu najprawdopodobniej poddana zostanie cała sprawa. Decyzja ta została jednak uchylona w miniony piątek przez sąd wyższej instancji, który przyznał rację Indiom. Zobowiązał też AgustęWestland do pokrycia kosztów postępowania sądowego.

To kolejny sukces Indii na drodze do odzyskania środków pieniężnych wyłożonych na zakup włoskich śmigłowców. Wcześniej rządowi w New Delhi udało się otrzymać zwrot 39 mln USD (119 mln zł) złożonych w rodzimych bankach. Cały czas trwa też dochodzenie mające wyjaśnić szczegóły korupcji, która towarzyszyła wyborowi AW101 w 2010 (Indie kupiły AW101, 2010-03-12). Od jego wyniku może zależeć dalszy los wielu włoskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, aktywnych handlowo na indyjskim rynku (Indie zamykają rynek dla AgustyWestlanda, 2014-02-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.