Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skandynawia stawia na RMMV

Wojska lądowe, 28 maja 2014

Po Norwegii, tym razem Szwecja zdecydowała się na zakup samochodów ciężarowych Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV).

Na początek Norwegia i Szwecja zamówiły 335 samochodów ciężarowych Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV), występujących w 14 różnych konfiguracjach. Ich wartość wynosi 200 mln EUR (831 mln zł). Towarzysząca zakupowi umowa o wsparciu technicznym pojazdów może wynosić nawet 1 mld EUR / Zdjęcie: FMV

Szwedzka agencja zamówień wojskowych (Försvarets materielverk, FMV) zdecydowała się na zakup nowych pojazdów wspólnie z Norwegią (Norwegia kupuje samochody ciężarowe, 2014-04-04). Razem, oba państwa zamierzają nabyć do 2026 około 2 tys. samochodów ciężarowych rodziny MAN. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 1 mld EUR (4,1 mld zł).

Na początku, Szwedzi otrzymają 215 samochodów ciężarowych, w różnych konfiguracjach. Co najmniej 50 z nich będzie występowało w wersji ze specjalnie opancerzoną kabiną załogi, co sugeruje, że wozy te mogą zostać użyte w przyszłości w ramach zagranicznych misji wojskowych. Pojazdy pierwszej transzy zostaną dostarczone do końca 2017.

Skandynawskie MANy będą występowały w 14 różnych konfiguracjach. Pojazdy zostaną doposażone w wybrane przez nabywców systemy łączności i nawigacji. Dodatkowo, część z nich otrzyma zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (zsmu), montowane na dachu kabiny załogi.

Decyzja o wspólnym zakupie niemieckich samochodów ciężarowych przez państwa skandynawskie to przede wszystkim wynik rachunku ekonomicznego. Unifikacja produkcji, a także uproszczenie łańcucha dostaw pojazdów oraz części zamiennych, w połączeniu ze wspólną obsługą wozów w okresie eksploatacji, znacznie zmniejszą koszt całego przedsięwzięcia, w porównaniu do sytuacji, której samochody nabywane byłyby w ramach dwóch oddzielnych porozumień handlowych.

To kolejny przykład współpracy państw regionu w dziedzinie zakupów oraz obsługi uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Przypomnijmy, że za wsparcie techniczne śmigłowców transportowych NH90 użytkowanych przez Skandynawów odpowiada fińska Patria (Patria będzie obsługiwać NH90, 2013-09-16). Cały czas żywe są też pomysły wspólnej eksploatacji poszczególnych typów uzbrojenia w ramach wielonarodowych oddziałów i związków taktycznych (Sojusznicze propozycje Szwecji, 2013-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.