Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skandynawia stawia na RMMV

Wojska lądowe, 28 maja 2014

Po Norwegii, tym razem Szwecja zdecydowała się na zakup samochodów ciężarowych Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV).

Na początek Norwegia i Szwecja zamówiły 335 samochodów ciężarowych Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV), występujących w 14 różnych konfiguracjach. Ich wartość wynosi 200 mln EUR (831 mln zł). Towarzysząca zakupowi umowa o wsparciu technicznym pojazdów może wynosić nawet 1 mld EUR / Zdjęcie: FMV

Szwedzka agencja zamówień wojskowych (Försvarets materielverk, FMV) zdecydowała się na zakup nowych pojazdów wspólnie z Norwegią (Norwegia kupuje samochody ciężarowe, 2014-04-04). Razem, oba państwa zamierzają nabyć do 2026 około 2 tys. samochodów ciężarowych rodziny MAN. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 1 mld EUR (4,1 mld zł).

Na początku, Szwedzi otrzymają 215 samochodów ciężarowych, w różnych konfiguracjach. Co najmniej 50 z nich będzie występowało w wersji ze specjalnie opancerzoną kabiną załogi, co sugeruje, że wozy te mogą zostać użyte w przyszłości w ramach zagranicznych misji wojskowych. Pojazdy pierwszej transzy zostaną dostarczone do końca 2017.

Skandynawskie MANy będą występowały w 14 różnych konfiguracjach. Pojazdy zostaną doposażone w wybrane przez nabywców systemy łączności i nawigacji. Dodatkowo, część z nich otrzyma zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (zsmu), montowane na dachu kabiny załogi.

Decyzja o wspólnym zakupie niemieckich samochodów ciężarowych przez państwa skandynawskie to przede wszystkim wynik rachunku ekonomicznego. Unifikacja produkcji, a także uproszczenie łańcucha dostaw pojazdów oraz części zamiennych, w połączeniu ze wspólną obsługą wozów w okresie eksploatacji, znacznie zmniejszą koszt całego przedsięwzięcia, w porównaniu do sytuacji, której samochody nabywane byłyby w ramach dwóch oddzielnych porozumień handlowych.

To kolejny przykład współpracy państw regionu w dziedzinie zakupów oraz obsługi uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Przypomnijmy, że za wsparcie techniczne śmigłowców transportowych NH90 użytkowanych przez Skandynawów odpowiada fińska Patria (Patria będzie obsługiwać NH90, 2013-09-16). Cały czas żywe są też pomysły wspólnej eksploatacji poszczególnych typów uzbrojenia w ramach wielonarodowych oddziałów i związków taktycznych (Sojusznicze propozycje Szwecji, 2013-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.