Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza kobieta

Przemysł zbrojeniowy, 30 maja 2014

Od 23 maja prezesem Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu (WZM) jest pani Elżbieta Wawrzynkiewicz. To pierwsza kobieta na takim stanowisku w historii polskiego sektora specjalnego.

Nowa pani prezes deklaruje wolę współpracy z innymi zakładami przemysłu obronnego przy realizacji kluczowych programów modernizacyjnych oraz opracowanie oferty na rynek cywilny / Zdjęcie: WZM

Elżbieta Wawrzynkiewicz – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na UAM oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu – pracuje w WZM od 25 lat. W ciągu ostatnich kilku lat była Dyrektorem Finansowym, współpracując z długoletnim prezesem, Januszem Potockim. Po jego niedawnej rezygnacji, pani Wawrzynkiewicz pokonała konkurentów w konkursie na stanowisko prezesa poznańskich zakładów.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne są przedsiębiorstwem, które istnieje na polskim rynku zbrojeniowym od 1945, zajmując się naprawami i modernizacją sprzętu pancernego, gąsienicowego i kołowego, a także samochodów osobowych, terenowych, ciężarowych i autobusów. W chwili obecnej zakład wykonuje przegląd techniczny na poziomie F6 podwozia, wieży i uzbrojenia 30 czołgów Leopard 2A4 wraz z przywróceniem ich do pełnej sprawności technicznej (WZMot serwisują Leopardy, 2011-07-22). Obecnie przygotowuje się do remontu kolejnej partii BWP-1.

WZM to również jedyny w Polsce zakład zdolny do przeprowadzenia remontów i modernizacji silników rodziny W-46-6, wykorzystywanych do napędu czołgów T-72/PT-91 i specjalistycznych wozów pochodnych.

Pani prezes Elżbieta Wawrzynkiewicz poinformowała RAPORT-wto, że ze względu na pojawienie się nowego sprzętu i uzbrojenia w Wojsku Polskim, jest w trakcie opracowywania nowej strategii produktowej, zakładającej szeroką kooperację z polskimi i zagranicznymi podmiotami. Faktem jest, że remonty BWP-1 i T-72/PT-91 nie mogą stanowić podstawy istnienia WZM w dłuższej perspektywie czasu.

Duże nadzieje są wiązane z przyjętym przez MON programem umieszczenia w zakładach montowni i ośrodka obsługi jednostek napędowych dla niemal wszystkich pojazdów wojskowych produkowanych w naszym kraju na potrzeby WP (Centrum Silników Wojskowych w Poznaniu, 2013-10-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra