Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacy chcą kupić czeską broń

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 31 maja 2014

Słowackie ministerstwo obrony przychyla się do zakupu pistoletów samopowtarzalnych i maszynowych oraz karabinków produkowanych przez zakłady Ceska Zbrojovka.

Podstawowym uzbrojeniem strzeleckim 14-tysięcznej armii słowackiej jest stary czechosłowacki 7,62-mm karabinek vz. 58 (na zdjęciu w odmianie P ze składaną kolbą). Słowacy chcą zastąpić tę konstrukcję czeskim 5,56-mm karabinkiem CZ 805 BREN, kupowanym wraz z armią czeską

Biorąc pod uwagę kryzys ukraiński, dla armii słowackiej istotne jest pozyskanie uzbrojenia o podobnych parametrach, co sprzęt używany w sąsiednich państwach. Dlatego też ministerstwo obrony Słowacji poważnie rozważa zakup dla pierwszoliniowych jednostek broni będącej w użyciu u sojuszników, głosi komunikat.

W ciągu kilku dni planowane jest podpisanie memorandum między przedstawicielami ministerstw obrony Czech i Słowacji, które umożliwi temu drugiemu państwu na wspólne zakupy broni strzeleckiej, już wprowadzonej do uzbrojenia sąsiada (Wkrótce kontrakt na broń dla ACR, 2013-12-07). Dzięki temu możliwe będzie pominięcie typowej procedury przetargowej.

Słowacja jest jednym z ostatnich państw NATO, które nie przyjęło do uzbrojenia konstrukcji strzeleckich do standardowej amunicji 9 mm x 19, 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51. Na zdjęciu żołnierka z karabinkiem vz. 58 / Zdjęcia: MO Słowacji

W pierwszej kolejności Słowacy poszukują następcy dla wysłużonego karabinków vz. 58 (strzelającego rosyjskim nabojem 7,62 mm x 39), wprowadzonych do armii czechosłowackiej w latach 1960. i przejętych później przez słowackie siły zbrojne. Mają je zastąpić najnowsze czeskie karabinki CZ 805 BREN A1 i subkarabinki CZ 805 BREN A2 do amunicji 5,56 mm x 45 NATO (Nowości Ceskiej Zbrojovki, 2013-10-14).

Słowacy są też zainteresowani zakupami dla swojej 14-tysięcznej armii pistoletów samopowtarzalnych CZ 75 SP-01 Phantom i pistoletów maszynowych CZ Scorpion EVO 3A1 do amunicji 9 mm x 19 NATO.

Przyśpieszenie planów pozyskania broni strzeleckiej wynika z sytuacji na Ukrainie, napisali w uzasadnieniu swojej decyzji przedstawiciele słowackiego ministerstwa. Słowacja jest jednym z ostatnich państw NATO, które nie przyjęło do uzbrojenia konstrukcji strzeleckich do standardowej amunicji 9 mm x 19, 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51.

Szef sztabu armii słowackiej generał Milan Maxim (objął stanowisko 6 maja), podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej 29 maja w Pradze wraz czeskim odpowiednikiem, stwierdził, że najważniejszym powodem przyszłego zakupu jest chęć przejścia na amunicję strzelecką zgodną ze standardami NATO i kompatybilną z innymi państwami. Generał Maxim dodał, że drugim powodem jest wysoka ocena czeskiej konstrukcji, CZ 805 BREN został uznany za dobrego następcę vz. 58.

Pozyskanie czeskich konstrukcji strzeleckich jest elementem szerszego planu modernizacji słowackich sił zbrojnych (Słowacja poszukuje nowego sprzętu, 2014-05-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.