Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2014: Samobieżny Iron Dome

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 czerwca 2014

Rafael zaprezentował na targach Eurosatory samobieżną wyrzutnię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Iron Dome.

Pokazana w Paryżu wyrzutnia wchodząca w skład systemu Iron Dome, została osadzona na samochodzie ciężarowym MAN. Producent zapewnia, że możliwe jest zamontowanie jej na dowolnej ciężarówce, na przykład polskim Jelczu / Zdjęcie: Michał Jarocki

Pokazana w Paryżu przez izraelskie przedsiębiorstwo wyrzutnia pocisków rakietowych Tamir, wchodząca w skład systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Iron Dome, została osadzona na samochodzie ciężarowym MAN. Producent zapewnia jednak, że możliwe jest zamontowanie jej na dowolnej ciężarówce, na przykład polskim Jelczu. Rozwiązanie to zwiększa mobilność całej baterii Iron Dome i umożliwia jej szybsze rozmieszczenie w rejonie zagrożonym ostrzałem rakietowym lub artyleryjskim.

Izraelskie siły zbrojne, czyli główny odbiorca systemu, nie wykorzystują jednak wyrzutni samochodowych, lecz jedynie zestawy przewoźne. Wynika to ze taktyki ich użycia – terytorium Izraela jest stosunkowo niewielkie, a potencjalne cele ataku łatwe do określenia, w związku z czym nie ma potrzeby ich szybkiego przemieszczania (Izrael odpowiada na niedawny ostrzał rakietowy, 2014-03-14).

Warto jednak dodać, że system projektowany był przez Rafaela jako samobieżny. Zrezygnowano z tego, zgodnie z sugestiami IDF, jednak do koncepcji wrócono w odmianie eksportowej,

Według nieoficjalnych informacji system Iron Dome oferowany jest Siłom Zbrojnym RP w przetargu o kryptonimie Narew na zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu (Polska Narew?, 2014-05-08). Obecnie priorytetowy jest jednak zakup systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu, o kryptonimie Wisła, w którym Rafael oferuje zestawy David’s Sling (Izrael rezygnuje z Tarczy Polski?, 2014-05-15), także pokazane w Paryżu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.