Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Samobieżny Iron Dome

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 czerwca 2014

Rafael zaprezentował na targach Eurosatory samobieżną wyrzutnię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Iron Dome.

Pokazana w Paryżu wyrzutnia wchodząca w skład systemu Iron Dome, została osadzona na samochodzie ciężarowym MAN. Producent zapewnia, że możliwe jest zamontowanie jej na dowolnej ciężarówce, na przykład polskim Jelczu / Zdjęcie: Michał Jarocki

Pokazana w Paryżu przez izraelskie przedsiębiorstwo wyrzutnia pocisków rakietowych Tamir, wchodząca w skład systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Iron Dome, została osadzona na samochodzie ciężarowym MAN. Producent zapewnia jednak, że możliwe jest zamontowanie jej na dowolnej ciężarówce, na przykład polskim Jelczu. Rozwiązanie to zwiększa mobilność całej baterii Iron Dome i umożliwia jej szybsze rozmieszczenie w rejonie zagrożonym ostrzałem rakietowym lub artyleryjskim.

Izraelskie siły zbrojne, czyli główny odbiorca systemu, nie wykorzystują jednak wyrzutni samochodowych, lecz jedynie zestawy przewoźne. Wynika to ze taktyki ich użycia – terytorium Izraela jest stosunkowo niewielkie, a potencjalne cele ataku łatwe do określenia, w związku z czym nie ma potrzeby ich szybkiego przemieszczania (Izrael odpowiada na niedawny ostrzał rakietowy, 2014-03-14).

Warto jednak dodać, że system projektowany był przez Rafaela jako samobieżny. Zrezygnowano z tego, zgodnie z sugestiami IDF, jednak do koncepcji wrócono w odmianie eksportowej,

Według nieoficjalnych informacji system Iron Dome oferowany jest Siłom Zbrojnym RP w przetargu o kryptonimie Narew na zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu (Polska Narew?, 2014-05-08). Obecnie priorytetowy jest jednak zakup systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu, o kryptonimie Wisła, w którym Rafael oferuje zestawy David’s Sling (Izrael rezygnuje z Tarczy Polski?, 2014-05-15), także pokazane w Paryżu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.