Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Nowości Patrii

Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2014

Fińska Patria ujawniła w Paryżu system symulacyjny 120-mm moździerza wieżowego NEMO.

Zaprezentowany w Paryżu trenażer 120-mm moździerza wieżowego NEMO może skrócić szkolenie podstawowe dowódców i działonowych i pozwoli na znaczne oszczędności podczas treningu. Zmniejszy uzależnienie od ćwiczeń poligonowych z użyciem kosztownej amunicji bojowej / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Trenażer NEMO Mortar System GCTS (Gunner-Commander Training Simulator) opracowano na potrzeby szkolenia dowódców i działonowych pojazdów wyposażonych w 120-mm moździerze wieżowe NEMO (NEw MOrtar) na wirtualnym polu walki VBS2 (Trzecie zamówienie na Nemo, 2010-09-03; AMV 8x8 dla Szwecji, przełom(?) w Słowenii, 2009-06-26). To pierwsze takie rozwiązanie oferowane przez fińskiego producenta. Dotąd programy szkolenia realizowane były głównie na poligonach, co wiązało się z dużymi kosztami wynikającymi z użycia amunicji bojowej.

Program treningu można realizować indywidualnie lub na poziomie plutonu. W tym ostatnim przypadku w skład systemu symulacyjnego wchodzą 3 trenażery i stanowisko instruktora / Rysunek: Patria

Prezentowany w Paryżu symulator pozwala na skrócenie czasu szkolenia podstawowego operatora do kilku miesięcy. Program treningu można realizować indywidualnie lub na poziomie plutonu. Wówczas w skład systemu symulacyjnego wchodzą trzy trenażery oraz stanowisko instruktora.

Na Eurosatory pokazano także zamaskowany przy użyciu szwedzkiego kamuflażu Barracuda transporter opancerzony Patria AMV HRP (High Roof Platform) o podwyższonym stropie kadłuba. Wóz ma 7,9 m długości, 2,8 m szerokości i 2,7 m wysokości w najwyższym punkcie / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Symulator opracowano przede wszystkim do treningu załóg samobieżnych moździerzy NEMO. Według przedstawicieli Patrii, istnieje jednak możliwość jego przystosowania do potrzeb programów szkoleniowych innych samobieżnych systemów moździerzowych. Fiński producent nie wyklucza zaoferowania prezentowanego rozwiązania Siłom Zbrojnym RP w ramach wdrażania do służby 120-mm samobieżnych moździerzy HSW Rak (Seryjne Raki w 2014, 2012-12-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra