Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezydent otworzy nową FB

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 czerwca 2014

1 lipca z udziałem Prezydenta RP odbędzie się uroczystość otwarcia nowej Fabryki Broni. Pokazany zostanie nowy pistolet i karabinek dla batalionu reprezentacyjnego.

Prezydent RP Bronisław Komorowski przetnie za tydzień wstęgę w nowej Fabryce Broni, otwierając nowy rozdział w historii Łucznika oraz dziejach tworzenia i produkowania polskich konstrukcji strzeleckich. Podczas ceremonii zostaną pokazane dwie nowe konstrukcje strzeleckie, w tym pistolet samopowtarzalny dla Wojska Polskiego / Zdjęcie: Fabryka Broni, grafika: OHIM

Nowy radomski zakład, do którego Fabryka Broni została przeniesiona z ulicy 1905 roku, przekazano do użytku w marcu 2014. Przy tej okazji Radom odwiedził Prezes Rady Ministrów Donald Tusk (Nowa Fabryka Broni, 2014-03-05).

Kształt nowej polskiej broni krótkiej jest chroniony przez europejskie wspólnotowe wzory przemysłowe, odnoszące się do wyglądu produktów. Zanim Fabryka Broni ujawni jakąś konstrukcję, zastrzega sobie wcześniej do niej prawa intelektualne. Dzięki temu przed oficjalnym pokazem można podglądnąć kształt broni, który zatwierdzono 22 lutego 2014 / Rysunek: OHIM

Od lutego do czerwca trwało przemieszczanie pracowników oraz urządzeń, jak też tworzenie nowych linii produkcyjnych. Pierwotnie planowano otworzyć nową siedzibę Łucznika pod koniec czerwca, ale zmiany programu wizyt prezydenckich wymusiły przeniesienie uroczystości na 1 lipca (Rodzina MSBS-5,56 w czerwcu, 2014-03-22).

Wiceprezes Agencji Lotniczej Altair Wojciech Łuczak testujący nowy pistolet dla Wojska Polskiego na pokazie dla dziennikarzy. Kształt broni jest celowo zamazany, pierwszy raz konstrukcja będzie ujawniona w obecności prezydenta Polski 1 lipca 2014 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Prezydent RP Bronisław Komorowski przetnie za tydzień wstęgę, tym samym otwierając nowy rozdział w historii Łucznika oraz dziejach tworzenia i produkowania polskich konstrukcji strzeleckich. Przy okazji w Fabryce odbędzie się oficjalna premiera dwóch modeli broni – 9-mm pistoletu samopowtarzalnego (Pistolet dopiero za 2 lata, 2013-03-27) oraz 5,56-mm karabinka MSBS-5,56 w odmianie klasycznej, kolbowej przeznaczonej dla batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Reprezentacyjny MSBS-5,56 ma wydłużoną i wzmocnioną stałą kolbę z tworzywa sztucznego, pozbawioną poduszki podpoliczkowej. Bagnet jest nakładany na lufę, a nie przytwierdzany na stałe, jak było to w karabinku SKS. Nie trzeba zatem go żmudnie demontować podczas wizyt amerykańskich prezydentów, jak to miało miejsce niedawno, gdy Barack Obama gościł w Warszawie, rzekomo ze względów bezpieczeństwa (pokazuje to też symbolicznie poziom zaufania do polskiego sojusznika)

Nowy pistolet jest klasycznym modelem z kurkowym mechanizmem uderzeniowym z aluminiowym szkieletem. Ma zastąpić w uzbrojeniu stare modele do rosyjskiej amunicji 9 mm x 18 – P-64 CZAK i P-83 Wanad, produkowane wcześniej w Radomiu.

Jedna z wersji karabinka MSBS-5,56 opracowana dla batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zwraca uwagę odmienne łoże oraz zastosowanie krótkiego magazynka. Broń ma zastąpić w kompaniach reprezentacyjnych wysłużone i silnie wyeksploatowane radzieckie 7,62-mm karabinki SKS z lat 1950. / Grafiki: OHIM

Nowa broń uzupełni też w arsenałach Wojska Polskiego obecnie modyfikowane pistolety P-94 WIST do naboju 9 mm x 19 NATO, których lufy produkowane są przez Łucznika. Zakład nie ujawnił jeszcze nazwy nowej broni. Nieoficjalnie wiadomo, że ma upamiętniać nazwisko jednego z generałów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w kwietniu 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.