Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Q-Sight z Lemurem

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 czerwca 2014

BAE Systems pokazało w Paryżu innowacyjny pomysł sprzęgnięcia wyświetlacza nahełmowego Q-Sight ze zsmu Lemur zamocowanym na CV90 Armadillo.

Transporter opancerzony CV90 Armadillo z zsmu Lemur pokazany w Paryżu

Jedną z największych nowinek technicznych pokazywanych na Eurosatory był, wystawiany na stoisku BAE Systems, system obserwacyjny, znacznie zwiększający świadomość sytuacyjną załogi (kierowcy, dowódcy, celowniczego), jak i żołnierzy desantu wozu bojowego. Demonstrowano to na przykładzie transportera opancerzonego CV90 Armadillo (Armadillo ujawniony, 2010-06-16) z zamocowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Lemur.

Po pierwsze, pokazano demonstrator technologii hełmu z wyświetlaczem Q-Sight, spinający go z ruchem uzbrojenia zamocowanego w bezzałogowej wieży. Jest to podobne rozwiązanie, jakie do tej pory stosowano w śmigłowcach bojowych np. AH-64 Apache. Dwie lub więcej kamer śledzą położenie znaczników na hełmie celowniczego, idealnie nakierowując broń na cel, naprowadzany ruchem jego głowy.

Sposób sterowania uzbrojeniem bezzałogowej wieży za pomocą ruchu głowy. Na hełmie zamocowany wyświetlacz Q-Sight, widoczne obok dwie kamery służą śledzeniu poruszania się znaczników nahełmowych

To rozwiązanie eliminuje to jednocześnie słabość typowych dwuwymiarowych ekranów, na których wyświetlany jest obraz z sensorów zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia. Strzelec widzi w normalny sposób, a naturalny ruch głowy umożliwia szybkie i intuicyjne naprowadzanie uzbrojenia na cel. Dodatkowe opcje pozwalają na zbliżenie lub oddalenie obrazu, a także przełączenie na wyświetlanie w termo- lub noktowizji.

Jednak znacznie bardziej na wyobraźnię działało odwiedzenie wnętrza wozu. W środku zademonstrowano tablet oraz ten sam nahełmowy wyświetlacz Q-Sight sprzęgnięty z dookólnym systemem obserwacyjnym, obejmującym całą górną półsferę pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu żołnierze w środku niejako widzą przez ściany wozu. Przemieszczenie tabletu przeznaczonego dla dowódcy desantu lub ruch głową w hełmie pokazuje dokładnie, co dzieje się wokół pojazdu. System pozwala też przybliżać obraz, co daje niespotykane możliwości obserwacyjne.

Q-Sight w odmianie dla żołnierza piechoty / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Co więcej, na obraz kamer nakładane są dodatkowe elementy, tworząc tym samym rzeczywistość rozszerzoną. Wyświetlane w czasie rzeczywistym dane informują o położeniu pojazdów i pododdziałów własnych i przeciwnika, mogą obejmować też znacznie szerszy zakres komunikatów.

Dzięki temu rozwiązaniu, można na przykład całkowicie wyeliminować peryskopy lub traktować je jako zapasowe. Na wyświetlacz obuoczny (na przykład kierowcy) rzutować obraz taki, jakby załogant nie siedział w środku zamkniętego wozu bojowego, a na otwartej platformie z nieograniczoną widocznością we wszystkich stronach. Żołnierz w takiej sytuacji natychmiast zauważy niebezpieczeństwo, a odpowiednie komunikaty, na przykład z systemu samoobrony poinformują go o opromieniowaniu wiązką lasera czy zlokalizują miejsce wystrzelenia pocisków z broni strzeleckiej. Ruch głową pozwoli naprowadzić uzbrojenie wieży na cel i go zlikwidować.

Na razie całość to jedynie targowy demonstrator (wyświetlacz przezierny ma zbyt małą rozdzielczość i kontrast, całość bardzo się grzeje),a nie w pełni rozwinięty produkt, ale potencjalne możliwości takiego systemu są ogromne. Ponieważ pojazd ma elektroniczną architekturę przesyłania sygnału, można wykorzystać sam pojazd, od razu jako symulator, bez potrzeby zakupu dedykowanych urządzeń. Każdy z żołnierzy będzie widział na swoich wyświetlaczach odgrywany scenariusz i odpowiednio na niego reagował.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra