Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australijskie kutry dla Oceanii

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 25 czerwca 2014

Władze Australii zamierzają przekazać państwom Oceanii nowe kutry patrolowe. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 2 mld AUD.

Koszt samej budowy okrętów oszacowano na 594 mln AUD (1,6 mld zł). Resztę pochłonie 30-letni program wsparcia technicznego oraz ewentualnej modernizacji kutrów / Zdjęcie: MO Australii

Państwa regionu Oceanii odgrywają kluczowa rolę w prowadzonej przez Australię walce z przemytem towarów i ludzi. Ze względu na ograniczone środki finansowe i brak odpowiedniego wyposażenia, nie są w stanie w pełni kontrolować otaczających je akwenów. Z pomocą przychodzi im jednak Canberra, która od 30 lat wspiera je, przekazując budowane własnym sumptem kutry patrolowe.

Od 1983, w ramach programu Pacific Patrol Boat, władze Australii przekazały 22 kutry patrolowe typu Pacific o długości 31,5 m i rozwijające prędkość 21 w. Okręty trafiły do służb celnych lub straży granicznych 12 państw regionu Oceanii, w tym m.in. Papui-Nowej Gwinei, Wysp Salomona, czy Mikronezji.

Większość z przekazywanych w ostatnich dekadach kutrów, zostanie niebawem wycofana z linii. Ich trwałość użytkowa skończy się bowiem najpóźniej w 2027. W związku z tym Canberra postanowiła uruchomić warty około 2 mld AUD (5,7 mld zł) program budowy serii ponad 20 nowych jednostek patrolowych.

Za budowę okrętów odpowiadać będzie któryś z lokalnych producentów, wyłoniony w przyszłym przetargu. Niewykluczone, że wybór padnie na Austal, które dostarcza już podobne jednostki typu Cape dla australijskich służb celnych (Australian Customs and Border Protection Service) (Drugi Cape zwodowany, 2014-01-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra