Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

56,8 mld USD na wojny

Strategia i polityka, 28 czerwca 2014

Projekt budżetu Pentagonu na 2015 zakłada wydanie na operacje zagraniczne zaledwie 56,8 mld USD, a więc o ponad 22 mld mniej, niż pierwotnie zakładano.

Sprzęt wojskowy wycofywany z Iraku w portach przeładunkowych. Tylko część z ogromnej masy sprzętu wróciła do USA. Większość przetransportowano do Afganistanu lub pozostawiono w bazach materiałowych na Bliskim Wschodzie. Operacja wycofania z Afganistanu jest bardziej skomplikowana. Całość wyposażenia musi trafić do USA. Ograniczenie funduszy może przedłużyć ten proces / Zdjęcie: US Army

W okresie największego natężenia działań w Iraku i Afganistanie, na operacje zagraniczne Amerykanie wydawali bezpośrednio niemal 190 mld USD rocznie (według dzisiejszych cen), a wydatki obronne – bez kilkudziesięciu mld USD z resortów energetyki i zdrowia oraz NASA – niemal zbliżały się do 700 mld USD.

Od momentu wycofania się z Iraku i znacznego ograniczenia aktywności w Afganistanie, kwoty te spadały i miały od FY 2016 wynosić średnio 30 mld USD rocznie. Ze względu na planowane w wycofanie się z tego drugiego kraju, zakładano przekazanie na operacje zagraniczne 79 mld USD. Projekt rządowy jest jednak ostatecznie znacznie zredukowany.

Prawdopodobnie jest to wynik kolejnego roku sekwestracji, czyli automatycznej redukcji budżetów poszczególnych resortów, a dokładnie – konkretnych pozycji preliminarzy. Ograniczenie wydatków zagranicznych – choć jeszcze nie ostatecznie przesądzone – jest prawdopodobnie związane z chęcią ograniczenia redukcji podstawowych wydatków Pentagonu, które zamkną się w przedziale 491-496 mld USD.

Doniesienia te stawiają pod znakiem zapytania deklaracje prezydenta Baracka Obamy o przeznaczeniu 1 mld USD na wzmocnienie obecności wojskowego USA w Europie środkowej i wschodniej. Przy proponowanym poziomie finansowania można też mieć wątpliwości co do skutecznego wsparcia rządu irackiego wobec ofensywy sunnickich radykałów oraz utrzymania tempa wycofywania sprzętu z Afganistanu.


Drukuj Góra