Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litwa zbroi się

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 23 lipca 2014

Ministerstwo obrony Litwy uruchamia program modernizacji technicznej sił zbrojnych.

W ramach pierwszego etapu modernizacji sił zbrojnych, Wilno kupi kołowe transportery opancerzone. Mają one zastąpić przestarzałe M113A1/A2 /Zdjęcie: MO Litwy

W ramach pierwszego etapu programu, Wilno zakupi nieokreśloną liczbę kołowych transporterów opancerzonych, zastępujących w linii przestarzałe M113A1/A2 (na zdjęciu). Pojazdy zasilą 2 spośród 4 batalionów litewskiej brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk (Mechanizuotoji pėstininkų brigada Geležinis Vilkas).

W ostatnich dniach Wilno wysłało zapytania ofertowe do dziewięciu potencjalnych zagranicznych dostawców, nie wymieniając jednak z nazwy wybranych podmiotów. Jak dowiedział się RAPORT-wto, litewskie ministerstwo obrony rozmawia w tej sprawie m.in. z polskim MON.

Władze Litwy zwiększyły w ostatnich tygodniach tegoroczny budżet obronny o dodatkowe 130 mln litów (156,4 mln zł) (Litwa zwiększa budżet obronny, 2014-06-24). Środki finansowe zostaną wykorzystane na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym m.in. polskich przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom (Litwa decyduje się na Gromy, 2014-07-03). Działania te mają związek z trwającym od kilku miesięcy kryzysem politycznym na Ukrainie.

Na dozbrojenie i przyspieszoną modernizację sił zbrojnych decydują się zresztą wszystkie państwa bałtyckie. Łotwa zapowiedziała już zwiększenie w ciągu najbliższych 6 lat wydatków obronnych do wymaganego przez NATO poziomu 2% PKB (Łotwa zwiększa wydatki na obronność, 2014-07-04, Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze, 2014-02-28).

Estonia z kolei przymierza się do zakupu ex-holenderskich gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV9035N oraz 155-mm samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Estonia chce kupić sprzęt pancerny, 2014-04-08), a także przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin (Estonia chce zakupić ppk Javelin, 2014-06-13). Wydatki te zostaną pokryte ze zwiększonego o ponad połowę budżetu obronnego (Estonia podwaja budżet obronny, 2014-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.