Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozejm w cieniu tysiąca ofiar

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 26 lipca 2014

Izrael i palestyński Hamas zgodziły się rozejm humanitarny, który dziś rano na 12 godzin miał przerwać walki w Strefie Gazy. Do tego czasu zginęło co najmniej 985 Palestyńczyków i 40 Izraelczyków.

Dwunastogodzinny rozejm miał pozwolić mieszkańcom Strefy Gazy na uzyskanie pomocy medycznej, dostaw żywności oraz przeszukanie ruin swych domostw. Izraelczycy oświadczyli, że przerywają na ten czas poszukiwanie i niszczenie tuneli oraz wyrzutni i magazynów rakiet / Zdjęcie: Al-Dżazira

Izrael i palestyński Hamas zgodziły się rozejm humanitarny, który od 8.00 (5.00 GMT) do 20.00 czasu lokalnego ma pozwolić mieszkańcom Strefy Gazy na uzyskanie pomocy medycznej, dostaw żywności oraz przeszukanie ruin swych domostw.

Izraelczycy oświadczyli, że przerywają na 12 godzin poszukiwanie i niszczenie tuneli oraz wyrzutni i magazynów rakiet używanych przez Hamas do atakowania terytorium Izraela. W tym czasie toczą się międzynarodowe rozmowy pokojowe w Paryżu z udziałem sekretarza stanu USA, Johna Kerry’ego, przedstawicieli Turcji, Kataru i państw Unii Europejskiej.

W ruinach, do których uzyskali dostęp Palestyńczycy, znaleziono 85 ciał ofiar, o których dotąd nie było wiadomo. W ten sposób łączna liczba zabitych Palestyńczyków, licząc od początku otwartego konfliktu zbrojnego, czyli od 8 lipca, wzrosła do co najmniej 985 (Już 343 ofiary operacji w Strefie Gazy, 2014-07-20). Tuż przed rozpoczęciem rozejmu Izraelczycy zabili 19 Palestyńczyków, członków jednej rodziny z Chan Junus na południu Strefy Gazy. Wśród nich było pięcioro dzieci.

W nocy zginęło też dwóch izraelskich żołnierzy. Do tej pory zginęło 40 Izraelczyków, w tym 37 żołnierzy. Ostatniej nocy izraelski system Iron Dome (Więcej baterii Iron Dome, 2014-07-17) przechwycił i zniszczył trzy palestyńskie rakiety. Wystrzelono je z Ashkelon na południu Strefy Gazy.

Chociaż na rozejm zgodziły się obie strony, w Strefie Gazy nadal słychać strzały. Nad jej terytorium latają zaś izraelskie samoloty. W Strefie Gazy mieszka ok. 1,8 mln Palestyńczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.