Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tu-143 spadł pod Szachtarskiem

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 02 sierpnia 2014

Prorosyjscy separatyści poinformowali, że pod Szachtarskiem zestrzelili odrzutowy bezzałogowiec rozpoznawczy Tu-143. Z kolei Ukraińcy zestrzelili kolejny rosyjski bsl Orłan-10.

Stan odnalezionego Tu-143 nr 644, R-2383, wskazuje na to, że bezzałogowiec raczej awaryjnie lądował w nieplanowanym miejscu niż został zestrzelony / Zdjęcie: rusvesna.su

Wczoraj ok. 13:30 pod Szachtarskiem prorosyjscy separatyści z jednostki Motoroli z posterunku nr 20 na drodze Donieck-Snieżnoje wykryli i zestrzelili samolot bezzałogowy. Obiekt, który spadł na pole znalazła grupa rozpoznawcza pododdziału Korsar. Okazało się, że to odrzutowy bezzałogowiec rozpoznawczy ery sowieckiej Tu-143 Rejs wchodzący w skład kompleksu WR-3.

Tu-143 to rozpoznawczy bsl zaprojektowany w latach 1970. Dzięki silnikowi odrzutowemu o ciągu 640 kG osiąga prędkość przelotową 950 km/h. Do eksploatacji wszedł w 1982. Służy do wykonywania misji rozpoznawczych z użyciem kamer i aparatów fotograficznych. Łącznie wyprodukowano 950 bezzałogowców tego typu. Ukraina jest jednym z niewielu państw, które używały Tu-143 (poza FR, CSRS, Irakiem, Syrią, Rumunią i Bułgarią), a jedynym, które ich nadal używa.

Także wczoraj przedstawiciele ukraińskich sił rządowych poinformowali o zestrzeleniu rosyjskiego bezzałogowca rozpoznawczego. Był to Orłan-10, który leciał na wysokości 2 km nad pozycjami ukraińskimi, przekazując obraz w czasie rzeczywistym. Został zestrzelony pociskiem zestawu przenośnego Strieła-10. To już trzeci rosyjski bsl zestrzelony podczas trzymiesięcznej tzw. operacji antyterrorystycznej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.