Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajwan oczekuje kolejnych Apache

Lotnictwo wojskowe, 21 sierpnia 2014

W najbliższych tygodniach na Tajwan dotrze przedostatnia transza 6 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Longbow.

Co ciekawe, dostawy dwóch ostatnich transzy AH-64E były początkowo przewidziane na maj i lipiec. Oficjalnie, opóźnienia tłumaczone są problemami z zaaranżowaniem dostawy śmigłowców z USA. Nieoficjalnie uważa się jednak, że Tajpej postanowił wstrzymać odbiór kolejnych wiropłatów do czasu wyjaśnienia przyczyn wspomnianego wypadku. Podejrzewano bowiem – błędnie – że mogła do niego doprowadzić usterka lub wada techniczna. W przeszłości tajwańskie śmigłowce były już uziemiane ze względu na podejrzenie uszkodzenia przekładni głównej w jednym ze śmigłowców tego samego typu, używanych przez US Army / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Kolejna transza AH-64E trafi na Tajwan na przełomie sierpnia i września. Ostatnie 6 śmigłowców odbiorca otrzyma z kolei w październiku. Dostawy zakupionych w 2008 za około 2 mld USD (6 mld zł) 30 wiropłatów rozpoczęły się w listopadzie 2013 (Tajwan wstrzymał loty Apache, 2013-12-21).

Siły zbrojne Tajwanu użytkują obecnie 17 śmigłowców tego typu. Jeden z dostarczonych dotąd wiropłatów uległ bowiem wypadkowi wiosną br. podczas lotu szkoleniowego na terenie północno-zachodniego powiatu Taoyuan (Piloci winni wypadku AH-64E, 2014-07-15). Apache został doszczętnie zniszczony, a dowództwo wojsk lądowych postanowiło skreślić go ze stanu. Nie wiadomo, czy Tajwańczycy zdecydują się w przyszłości na dokupienie dodatkowego AH-64E, uzupełniając tym samym flotę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.