Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowany AK-74

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 sierpnia 2014

Koncern Kałasznikow zaprezentował na targach Oboronexpo w Moskowie koncepcję pakietu modyfikacyjnego do 5,45-mm karabinka AK-74.

Opracowana przez Koncern Kałasznikow koncepcja modyfikacji karabinka AK-74. Całość podobna do wprowadzonego w 2009 polskiego pakietu do Beryla, doprowadzający go do standardu wz. 96C

Celem jest nie tyle zamiana samej konstrukcji strzeleckiej, ale poprawienie jej ergonomii i funkcjonalności. Idea była podobna, jak w przypadku modyfikacji Beryla z wersji podstawowej wz. 96A do odmiany wz. 96C. O ile jednak Fabryka Broni w pierwszej kolejności postawiła jednak na polepszenie pracy manipulatorów, przez dodanie dodatkowej półeczki do bezpiecznika oraz powiększenie dźwigni zwalniania magazynka, o tyle taki pomysł nie przyszedł do głowy konstruktorom z Koncernu Kałasznikowa (Powstaje rosyjski kbkm Tokar’, 2014-02-12; Nowa broń Koncernu Kałasznikow, 2013-08-27). Lub uznali, że nie są to elementy wymagane.

Tak samo, jak w Berylu w zmodyfikowanym AK-74 pojawił się dwuelementowy zespół szyn montażowych, mocowany w miejscu łoża i nakładki na rurę gazową. Niemniej, jest on pozbawiony szyn bocznych, umieszczonych w osi lufy. Co prawda, pojawiają się bardzo krótkie odcinki uniwersalnych szyn, ale na wysokości rury gazowej. Na prezentacji są one przykręcane do nowej nakładki na rurę gazową i z jednej strony zamocowana jest do nich latarka, z drugiej zaś strzemię do mocowania pasa nośnego.

W skład rosyjskiej modyfikacji wchodzi: zespół łoża i nakładki z szynami montażowymi, mocowana na zawiasie pokrywa komory zamkowej z szyną, ergonomiczny chwyt pistoletowy, chwyt przedni i składana kolba o regulowanej poduszce policzkowej oraz trzewiku. Na rysunku zmodyfikowany karabinek z podwieszonym 40-mm granatnikiem

Podobnie, jak w Berylu, do dolnej szyny w zespole można dołączyć chwyt przedni. I, jak w polskiej broni z Radomia, chwyt pistoletowy został wymieniony na ergonomiczny. We wnętrzu tego pierwszego mieszczą się dwie baterie AA, a zakrętka chroni zawartość przed wilgocią. W środku chwytu pistoletowego znalazło się miejsce na przybornik do czyszczenia broni. Nieco niefortunnie rozwiązano jego blokadę, umieszczając płaski przycisk w środku chwytu.

Tutaj jednak podobieństwa się kończą. Rosjanie nie zamierzali nad pokrywą komory zamkowej mocować stalowego, dosyć ciężkiego wspornika z szyną uniwersalną, ale zdecydowali się na znacznie prostsze rozwiązanie, testowane już w AKS-74U (a później w wersjach cywilnych), czyli pokrywę mocowaną na zawiasie.

Położenie stopki kolby może być regulowane (wydłużane lub skracane) w zakresie do 100 mm. Poduszka policzkowa może być z położenia podstawowego podnoszona do góry o maksimum 30 mm. Dodatkowym, rzadko spotykanym elementem jest możliwość dopasowania trzewika kolby, jego również można przesuwać w górę i w dół

Na grzbiecie pokrywy znalazł się odcinek uniwersalnej szyny montażowej amerykańskiego standardu MIL-STD-1913. Podobnie są już modyfikowane AK-102 i AK-103. To rozwiązanie pozwoliło obniżyć wysokość na jakiej znajduje się szyna, a tym samym niżej mocować na niej celowniki optyczne i optoelektroniczne.

W modyfikowanym AK-74 pojawiła się nowa kolba, składana na lewą stronę (zatrzask jest identyczny, jak w AKS-74), i o regulowanym położeniu stopki. Rosjanie nie silili się tutaj na oryginalność, całość została umieszczona na rurowej tulei-prowadnicy, podobnie, jak to miało miejsce w M4. Niemniej, sama kolba jest ciekawa, bowiem dodano do niej nie tylko regulowaną poduszkę podpoliczkową, ale też trzewik, którego położenie można zmieniać.

Nowy, ergonomiczny chwyt pistoletowy kryje w sobie zestaw do czyszczenia broni. W środku chwytu przedniego można ukryć dwie baterie AA / Rysunki: Rostech

Połączenie tych dwóch cech – niższej wysokości szyny grzbietowej i dostosowanego do niej górnego odcinka szyny-nakładki na rurę gazową, wraz z regulowaną poduszką i trzewikiem, prowadzi do tego, że AK-74 jest bardziej składny o Beryla. Po prostu strzelec przyjmuje nieco mniej niewygodną pozycję i mniej musi wyciągać szyję, aby złożyć się z broni i korzystać z celownika.

Ostatnią zmianą jest wprowadzenie nowego magazynka z czarnego tworzywa sztucznego. Zastosowano w nim boczne zaczepy i bolce do spinania magazynków razem, jak ma to miejsce w niemieckim karabinku H&K G36. Zaletą jest większa liczba zasobników z amunicją podpiętych bezpośrednio do broni, wadą – problemy z wkładaniem i wyciąganiem magazynków z ładownic.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.