Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze VBCI w RŚA

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 sierpnia 2014

Pierwsze francuskie wozy VBCI 8x8 (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) dostarczono już do Republiki Środkowoafrykańskiej w celu wzmocnienia sił operacji Sangaris.

Francuskie VBCI 8x8 docierają do RŚA od 6 sierpnia. Do października na miejscu znajdzie się 16 takich wozów / Zdjęcie: MO Francji

W celu wzmocnienia potencjału bojowego 2000 francuskich żołnierzy stacjonujących w RŚA, od 6 sierpnia do tego państwa docierają kolejne VBCI. Przed kilkoma dniami pierwsze pojazdy rozpoczęły patrole w stolicy państwa, Bangi. Do października, na miejscu ma znaleźć się 16 VBCI, które częściowo zastąpią eksploatowane od grudnia 2013 – kiedy oficjalnie rozpoczęto operację Sangaris – kołowe transportery opancerzone VAB 4x4 (Véhicule de l'avant blindé).

Wysłanie kolejnych kto VBCI do RŚA pozwoli na przygotowanie Francuzów do przejęcia współodpowiedzialności za rozpoczynającą się za kilka tygodni misję stabilizacyjną ONZ, UN Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in CAR (MINUSCA). Od połowy września za utrzymanie porządku w tym ogarniętym konfliktem religijnym państwie odpowiadać będzie 7,6 tys. błękitnych hełmów, w tym 5,8 tys. obecnych już na miejscu żołnierzy Unii Afrykańskiej (7,6 tys. błękitnych hełmów do RŚA, 2014-08-20). Na początku przyszłego roku, kontyngent sił ONZ w RŚA osiągnie docelową liczebność 12 tys. żołnierzy i policjantów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.