Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iran zestrzelił izraelski bsl

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 sierpnia 2014

Iran ogłosił, że jednostka Korpusu Strażników Rewolucji zestrzeliła izraelski bezzałogowiec rozpoznawczy. Leciał on w kierunku ośrodka atomowego w Natana.

Budynki jednego z ośrodków w Natanz. To jeden z najbardziej tajnych i niedostępnych obszarów w Iranie

Irański Korpus Strażników Rewolucji ogłosił, że jego jednostka zestrzeliła izraelski bezzałogowiec rozpoznawczy. – Samolot był klasy stealth, usiłował wlecieć nad teren zabroniony dla lotów nad obszarem ośrodków atomowych w Natanz. Namierzyliśmy go i zestrzeliliśmy pociskiem rakietowym jeszcze poza tym obszarem – ogłosił gen. Ramazan Sharif, rzecznik Korpusu. – Najważniejsze części bezzałogowca nie uległy zniszczeniu i będą poddane badaniom.

Nie wiadomo, jakiego typu był izraelski bsl zestrzelony nad Iranem. Tel Awiw nie odniósł się do komunikatu Teheranu. Iran zaś nie przedstawił dotąd żadnych dowodów na zestrzelenie bezzałogowca, ani na jego izraelskie pochodzenie.

Natanz to ważny ośrodek irańskiego kompleksu atomowego, położony blisko 300 km na południe od Teheranu. Znajduje się tam m.in. ponad 5 tysięcy wirówek wzbogacających uran potrzebny do zbudowania broni jądrowej.

W 2011 Iran przechwycił najnowocześniejszy amerykański samolot bezzałogowy klasy stealth RQ-170 i bardzo szybko zaprezentował go mediom (RQ-170 w rękach Iranu, 2011-12-09). Okazało się, że bsl uległ jedynie minimalnym uszkodzeniom. Później Irańczycy deklarowali, że zbudują jego kopię (Iran buduje kopię RQ-170, 2012-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.