Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chorwacja wymieni śmigłowce?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 sierpnia 2014

Ministerstwo obrony Chorwacji rozważa przekazanie Ukrainie śmigłowców transportowych Mi-8MTW-1 w zamian za ex-amerykańskie UH-60 Black Hawk.

Część chorwackich Mi-8MTW-1 przechodziła ostatnio przegląd techniczny na Ukrainie. Dwa spośród wiropłatów w dalszym ciągu oczekują na części zamienne, których dostawę opóźniono wskutek zamknięcia dotychczasowego szlaku transportowego, wiodącego przez Sewastopol na Krymie. W 2013 Zagrzeb wysłał na Ukrainę flotę 7 MiG-21, które zostały wyremontowane i częściowo zmodernizowane, co pozwoliło na wydłużenie ich trwałości użytkowej o kolejne 10 lat, do 2024 / Zdjęcie: MO Chorwacji

W połowie miesiąca w Zagrzebiu mieli rozmawiać na ten temat członkowie delegacji Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów Kongresu USA oraz przedstawiciele chorwackiego ministerstwa obrony. Choć żadne decyzje nie zostały dotąd podjęte, obie strony mają odnosić się pozytywnie do pomysłu przekazania siłom zbrojnym Ukrainy 14 śmigłowców transportowych Mi-8MTW-1 w zamian za 20 używanych UH-60, pochodzących z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA.

Ex-chorwackie Mi-8MTW-1 wzmocniłyby potencjał bojowy Ukraińców w prowadzonej na wschodzie kraju operacji antyterrorystycznej. W walkach z prorosyjskimi separatystami siły zbrojne Ukrainy utraciły wiele statków powietrznych, w tym śmigłowce szturmowe Mi-24 i transportowe Mi-8 oraz bombowce Su-24M (Kolejne zestrzelone Mi-24 i Su-24M, 2014-08-22).

Rozmowy o dalszym losie chorwackich Mi-8MTW-1 będą kontynuowane podczas wrześniowej wizyty w Zagrzebiu szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, generała Martina Dempseya. Ewentualne pośredniczenie Chorwatów w dozbrojeniu ukraińskiej armii byłoby kolejnym przykładem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej tego najmłodszego państwa członkowskiego NATO z USA. Warto przypomnieć, że Chorwacja zdecydowała się ostatnio na odkupienie 212 samochodów patrolowych klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), pierwotnie używanych przez amerykańskie wojska w Afganistanie (Kolejna transza MRAP dla Chorwacji, 2014-07-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.