Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja wymieni śmigłowce?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 sierpnia 2014

Ministerstwo obrony Chorwacji rozważa przekazanie Ukrainie śmigłowców transportowych Mi-8MTW-1 w zamian za ex-amerykańskie UH-60 Black Hawk.

Część chorwackich Mi-8MTW-1 przechodziła ostatnio przegląd techniczny na Ukrainie. Dwa spośród wiropłatów w dalszym ciągu oczekują na części zamienne, których dostawę opóźniono wskutek zamknięcia dotychczasowego szlaku transportowego, wiodącego przez Sewastopol na Krymie. W 2013 Zagrzeb wysłał na Ukrainę flotę 7 MiG-21, które zostały wyremontowane i częściowo zmodernizowane, co pozwoliło na wydłużenie ich trwałości użytkowej o kolejne 10 lat, do 2024 / Zdjęcie: MO Chorwacji

W połowie miesiąca w Zagrzebiu mieli rozmawiać na ten temat członkowie delegacji Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów Kongresu USA oraz przedstawiciele chorwackiego ministerstwa obrony. Choć żadne decyzje nie zostały dotąd podjęte, obie strony mają odnosić się pozytywnie do pomysłu przekazania siłom zbrojnym Ukrainy 14 śmigłowców transportowych Mi-8MTW-1 w zamian za 20 używanych UH-60, pochodzących z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA.

Ex-chorwackie Mi-8MTW-1 wzmocniłyby potencjał bojowy Ukraińców w prowadzonej na wschodzie kraju operacji antyterrorystycznej. W walkach z prorosyjskimi separatystami siły zbrojne Ukrainy utraciły wiele statków powietrznych, w tym śmigłowce szturmowe Mi-24 i transportowe Mi-8 oraz bombowce Su-24M (Kolejne zestrzelone Mi-24 i Su-24M, 2014-08-22).

Rozmowy o dalszym losie chorwackich Mi-8MTW-1 będą kontynuowane podczas wrześniowej wizyty w Zagrzebiu szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, generała Martina Dempseya. Ewentualne pośredniczenie Chorwatów w dozbrojeniu ukraińskiej armii byłoby kolejnym przykładem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej tego najmłodszego państwa członkowskiego NATO z USA. Warto przypomnieć, że Chorwacja zdecydowała się ostatnio na odkupienie 212 samochodów patrolowych klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), pierwotnie używanych przez amerykańskie wojska w Afganistanie (Kolejna transza MRAP dla Chorwacji, 2014-07-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.