Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MRAP dla Pakistanu

Wojska lądowe, 21 września 2014

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na sprzedaż Pakistanowi blisko 200 samochodów patrolowych klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).

Pakistańskie siły zbrojne mają już doświadczenie w eksploatacji pojazdów klasy MRAP. Departament Obrony USA nie przewiduje więc problemów w przystosowaniu poszczególnych jednostek wojsk lądowych do używania wozów rodziny Navistar MaxxPro / Zdjęcie: Navistar Defense

Władze Pakistanu zamierzają pozyskać 160 samochodów patrolowych klasy MRAP, rodziny Navistar MaxxPro, w tym 110 MaxxPro Dash DXM, 30 MaxxPro Base DXM, a także po 10 pojazdów w odmianie ambulansu i wozu wsparcia technicznego. Zamówienie dotyczy również pakietu wsparcia technicznego i logistycznego, dostaw części zamiennych oraz przeszkolenia kierowców i mechaników. Wartość potencjalnej umowy szacowana jest na 198 mln USD (645 mln zł).

Głównym realizatorem porozumienia będzie Navistar Defense. Umowa nie przewiduje offsetu. Przekazywane Pakistanowi pojazdy wcześniej były używane przez amerykański kontyngent wojskowy w Afganistanie. Wozy zostaną dostarczone Islamabadowi w ramach rządowego programu Excess Defense Articles (EDA).

Na początku br., USA informowały o problemach z zagospodarowaniem około 4000 samochodów wojskowych, używanych dotąd w ramach misji ISAF w Afganistanie (Dla kogo ex-amerykańskie MRAP?, 2014-03-31). Blisko 1200 z tych pojazdów, to właśnie wozy klasy MRAP, które zostały zaoferowane państwom sojuszniczym w ramach programu EDA.

Zainteresowani ofertą sojusznicy musieli jedynie opłacić transport pojazdów do kraju użytkownika. Do tej pory głównym beneficjentem przedsięwzięcia okazała się Chorwacja. Zagrzeb pozyskał w ten sposób 212 MRAP, w tym 162 terenowych Oshkosh M-ATV, 20 samochodów RG33 HAGA (Heavy Armored Ground Ambulanse) 6x6 i 30 patrolowych Navistar MaxxPro 4x4 (M-ATV dla Chorwacji, 2014-07-29, Kolejna transza MRAP dla Chorwacji, 2014-07-22).

Decyzja o przekazaniu Pakistanowi 160 samochodów patrolowych klasy MRAP spotkała się ze sceptyczną reakcją ze strony sąsiednich Indii. Władze tego państwa tradycyjnie już krytycznie odnoszą się do pomocy wojskowej USA dla Islamabadu


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.