Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MSBS do amunicji 7,62 mm x 39

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 września 2014

W radomskiej Fabryce Broni rozpoczęto prace nad eksportową odmianą karabinka MSBS do amunicji 7,62 mm x 39, zasilanej z magazynków wymiennych z magazynkami od AK/AKM.

Fotomontaż pokazujący przykładowy wygląd karabinka MSBS dostosowanego do amunicji 7,62 mm x 39 i zasilanego z nowego 30-nabojowego przezroczystego magazynka do Beryla M762 / Grafika: Remigiusz Wilk

Do końca 2014 w radomskim Łuczniku ma zostać skompletowanych około dwustu karabinków MSBS-5,56 partii wdrożeniowej. Część z nich zostanie poddana badaniom kwalifikacyjnym (państwowym), przed wprowadzeniem do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP (MSBS-5,56 zamiast FAMAS?, 2014-07-04; Nowa FB i nowa broń, 2014-07-02).

Obok broni samoczynno-samopowtarzalnej, planuje się też opracowanie kilku egzemplarzy samopowtarzalnych, przeznaczonych na rynek cywilny. Nie jest jeszcze pewne, czy pojawią się one na pokazach w Stanach Zjednoczonych, towarzyszących największym na świecie targom SHOT Show, które odbędą się pod koniec stycznia 2015 w Las Vegas.

Od kilku miesięcy w Fabryce Broni prowadzone są też prace nad przystosowaniem broni rodziny MSBS do odmiennych kalibrów. Biorąc pod uwagę sprzedaż eksportową polskiej broni, dokonano analizy wymagań potencjalnych użytkowników, jak też używanych przez nich konstrukcji strzeleckich oraz zasilającej je amunicji.

W pierwszej kolejności zdecydowano stworzyć na bazie MSBS konstrukcję do naboju 7,62 mm x 39. Przemawia za tym rozpowszechnienie karabinków AK/AKM i nadal duża popularność tej amunicji wśród potencjalnych odbiorców eksportowych. Rodzima broń ma być zasilana z typowych 30-nabojowych magazynków od karabinka AK/AKM.

Tym samym działania Fabryki Broni wpisują się w światowe standardy. Radomscy konstruktorzy zdecydowali się pójść w ślady Włochów, którzy dostosowali model Beretta ARX 160A2 do rosyjskiej amunicji i zasilania z magazynków AK/AKM (ARX 160A2 w Kazachstanie, 2013-05-14; Eurosatory: Beretta na rosyjski nabój, 2012-06-15). Tak samo postąpili Niemcy, oferując karabinek SIG Sauer SIG556R/SIG556ix oraz Amerykanie wprowadzając do oferty Colt CK901 (Eurosatory 2014: Colt CK901 dla Jemenu, 2014-06-19). Także Czesi projektując swój CZ 805 BREN zakładali od początku, że broń będzie zasilana nabojem 7,62 mm x 39 i 5,56 mm x 45 i taki model jako CZ 807 został wysłany na testy do Indii (Wkrótce w Indiach testy MCAR, 2014-02-16). Obecnie kończą się także badania 7,62-mm belgijskiego karabinka FN SCAR-H z komorą spustową dostosowaną do magazynków AK/AKM. Dostępne klony AR-15 strzelające rosyjską amunicją m.in. izraelski Gilboa M-43, wyprodukowany w niewielkiej partii dla wojsk specjalnych KAC SR-47 oraz amerykańskie Rock River Arms LAR-47 i MGI MARCK15-AK47.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.