Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

1,8 mld USD na szkolenie Białej Armii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 25 lipca 2008

Arabia Saudyjska zapłaci Amerykanom do 1,8 mld USD za szkolenie Saudyjskiej Gwardii Narodowej (SANG) w latach 2009-2013. Kontrakt zostanie zrealizowany przez prywatną korporację Vinnell, w oparciu o wyposażenie, sprzedane za zgodą Kongresu USA.

LAV-25 Saudyjskiej Gwardii Narodowej. Oddziały zmechanizowane tej formacji jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywały sprzęt używany wcześniej w jednostkach operacyjnych wojsk lądowych. Obecnie trwa proces ich modernizacji. Pomijając brak czołgów, gąsienicowych bwp i samobieżnej artylerii, ich wyposażenie staje się równie nowoczesne, jak pozostałych formacji saudyjskich sił zbrojnych. Z drugiej strony, stosunkowo lekki sprzęt dobierany jest pod kątem ewentualnego tłumienia zamieszek czy likwidowania lokalnych zagrożeń, np. w postaci przenikania przez granicę koczowników z Jemenu / Zdjęcie: SANG

SANG to najliczniejsza, 125-tysięczna formacja saudyjskich sił zbrojnych. Pierwotnie, jako Ikwan, było to pospolite ruszenie plemion, wspierających Saudów w czasie walk z Turkami, w okresie I wojny światowej. W tym czasie powstało określenie Biała Armia, od koloru tradycyjnego ubioru Arabów. Później - już jako SANG - formacja przekształciła się w prywatną armię króla, ze zmniejszającym się udziałem milicji plemiennej (obecnie te terytorialnej formacje liczą nie więcej niż 25 tys. żołnierzy w 24 batalionach).

Zadaniem gwardii jest przede wszystkim ochrona Saudów i wykonywanie zadań wojsk wewnętrznych. Z drugiej jednak strony wzrasta liczebność i znaczenie jednostek zmechanizowanych i zmotoryzowanych (łącznie 6 brygad i kilka samodzielnych batalionów), wykorzystywanych w czasie wojny jako normalne jednostki bojowe, tyle, że pozbawione najcięższego sprzętu (żołnierze tej formacji wzięli udział w starciu pod Al-Hafdżi w 1991 z wojskami irackimi).

SANG w 2005 posiadał m.in. 1100 transporterów Cadillac Gage Commando, które są zastępowane transporterami LAV-25 (ponad 1600 egz.) i Piranhami (440), a także własną artylerię holowaną kalibru 105 i 155 mm, lekkie śmigłowce, a nawet małe samoloty transportowe.

By przekształcić gwardię w nowoczesny rodzaj sił zbrojnych, w latach 1980. Saudowie zaangażowali korporację Vinnell, która rozpoczęła szkolenie gwardzistów, przy pomocy amerykańskich instruktorów, weteranów wojny wietnamskiej. Obecnie zadanie to realizuje Vinnell Arabia, joitn-venture saudyjsko-amerykańskie. Działanie korporacji wspiera US Army.

Rijad zwrócił się do USA o przedłużenie kontraktu. By dokończyć negocjacje, Defense Security Cooperation Agency zwróciła się do kongresu o formalną zgodę na wykonanie umowy. Przewiduje ona prowadzenie szkoleń, opłacenie doradców afiliowanych przy SANG, transport i dostawę sprzętu szkoleniowego, wraz z pakietem serwisowym i logistycznym. Umowa będzie realizowana od początku 2009 do końca 2013. W przypadku pełnego wykorzystania opcji kontraktu, jego wartość wyniesie ok. 1,8 mld USD (360 mln USD rocznie).

W Arabii Saudyjskiej szkolenie gwardii nadzorowane jest przez 215 żołnierzy i innych członków amerykańskich, rządowych agencji, jak również 500 pracowników kontraktowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.