Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Arabia Saudyjska kupiła chińskie rakiety

Wojska lądowe, 23 września 2014

Arabia Saudyjska kupiła nieokreślona liczbę chińskich rakiet balistycznych średniego zasięgu DF-21. Zostały one już zintegrowane z systemem obronnym państwa.

Saudyjski emerytowany generałdr Anwar Eshqi, doradca rady bezpieczeństwa, ujawnił, że Arabia Saudyjska kupiła i włączyła do systemu obronnego państwa chińskie rakiety balistyczne średniego zasięgu Dong Feng 21 (DF-21). Na transakcję miały wcześniej wyrazić zgodę Stany Zjednoczone (za udział w przygotowaniu umowy CIA miała otrzymać 600-700 tys. USD, czyli 1,95-2,28 mld zł). Kontrakt został zawarty w 2007. Rakiety w kupionym wariancie nie mogą przenosić uzbrojenia jądrowego, choć nie można wykluczyć ich przekonstruowania w przyszłości.

Pierwsze chińskie rakiety strategiczne Arabia Saudyjska kupiła w latach 1980. Było to 12 wyrzutni z rakietami DF-3. Tamta transakcja była ostro krytykowana przez USA, które obawiały się o bezpieczeństwo regionu, a przede wszystkim Izraela. Arabia Saudyjska była podejrzewana o chęć pozyskania głowic jądrowych. Rozmowy na ten temat miała prowadzić m.in. z Wielką Brytanią.

DF-21 mają mniejszy zasięg niż DF-3, ale są od nich precyzyjniejsze (CEP: 30 m wobec 300 m). Przede wszystkim jednak są napędzane silnikami na paliwo stałe, co znacznie przyspiesza ich wystrzelenie w porównaniu do rakiet z silnikami na paliwo ciekłe. DF-21 są wystrzeliwane z wyrzutni mobilnych, co zwiększa prawdopodobieństwo ich przetrwania w warunkach pola walki. W zależności od wersji, DF-21 osiągają odległość 1700-2700 km. Dwustopniowe rakiety przenoszą po jednej głowicy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.