Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie Boeinga i Liquid Robotics

Marynarka wojenna, 23 września 2014

Obaj producenci porozumieli się w sprawie opracowania i rozwoju wielozadaniowych bezzałogowych pojazdów podwodnych.

Zdjęcie: Liquid Robotics

Porozumienie zawarto na okres wielu lat. Zakłada ono wykorzystanie doświadczenia obu przedsiębiorstw w opracowywaniu nowych oraz udoskonalaniu obecnie oferowanych bezzałogowych pojazdów podwodnych, których zadaniem jest zbieranie informacji o otoczeniu morskim, zwalczanie okrętów podwodnych, oznaczanie min morskich lub inne formy działań w środowisku morskim.

W myśl zawartego porozumienia, Boeing będzie odpowiadał za opracowanie i dobór urządzeń obserwacji i analizy otoczenia oraz systemów bojowych, integrowanych z rozwijanymi przez Liquid Robotics konstrukcjami bezzałogowymi. Producenci zamierzają oferować całkowicie własne rozwiązania, jak i te opracowane zgodnie z wymaganiami danego klienta.

Oferta będzie skierowana w pierwszej kolejności do wojska. Producenci liczą na duże zainteresowanie, zwłaszcza ze strony państw, których okręty na co dzień wykonują zadania na wodach przybrzeżnych. Operując na wodach litoralnych, jednostki te mogą zostać uszkodzone przez miny morskie lub terrorystów-samobójców, poruszających się wypełnionymi materiałami wybuchowymi łodziami motorowymi.

Podczas prac rozwojowych, producenci zamierzają uwzględnić wnioski wyciągnięte z wydarzeń z jesieni 2000. Stacjonujący na terenie portu morskiego w Jemenie amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh-Burke, USS Cole (DDG 67), został zaatakowany przez poruszających się na łodzi motorowej zamachowców powiązanych z lokalną al-Kaidą (Termin rozprawy w sprawie ataku na USS Cole, 2013-08-27). W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 17 marynarzy i oficerów, a kolejnych 39 odniosło obrażenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.