Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraińcy chcą kupić Saxony

Wojska lądowe, 27 września 2014

Ukraińskie oddziały ochotnicze walczące na wschodzie kraju chcą kupić 40 brytyjskich wozów opancerzonych Saxon. Kontrakt, wart 40 mln hrywien, jest blokowany przez władze w Kijowie.

Zdjęcie: thinkdefence.co.uk

Przedstawiciele ochotniczych oddziałów walczących na wschodzie kraju poinformowali o zakupie 40 brytyjskich transporterów opancerzonych Saxon AT-105. Chodzi o używane pojazdy, eksploatowane wcześniej przez British Army. Wartość kontraktu ma wynieść 40 mln hrywien (ok. 2,85 mln USD, czyli 9,34 mln zł). Cena jednostkowa używanych Saxonów jest kilka razy mniejsza niż pierwotna, która wynosiła ok. 100 tys. funtów (535 tys. zł).

Realizacja kontraktu została zablokowana przez władze w Kijowie. Ministerstwo obrony nie chce zaakceptować transakcji mimo, że środki na zakup zapewnili sponsorzy oddziałów ochotniczych. Bataliony nie mają bowiem licencji na zakup broni. Po ogłoszeniu rozejmu z prorosyjskimi separatystami, wzmacnianie batalionów ochotniczych nie leży w interesie rządu kijowskiego, przeciwko któremu mogą się one zwrócić już wkrótce z powodu różnic ideologicznych.

Saxon to lekki, kołowy transporter opancerzony w układzie 4x4. Produkowany był pierwotnie, od lat 1980., przez Alvisa. We wnętrzu mieści 8-10 żołnierzy. Jego opancerzenie spełnia standard B7 NATO, czyli jest odporne na ostrzał standardową amunicją kal. 7,62 mm.

Armia brytyjska używała Saxonów w Iraku, gdzie pojazdy były oceniane pozytywnie w warunkach walk przeciwpartyzanckich. Wszystkie 665 kupione przez BA pojazdy zostały już wycofane z linii. 147 z nich trafiło do magazynów i jest oferowanych na rynku wtórnym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.