Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kurdowie szkoleni w Bawarii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 30 września 2014

W bawarskim Hammelburgu kilkudziesięciu kurdyjskich Peszmergów jest zaznajamianych z obsługą uzbrojenia, przekazywanego im do walki z bojówkami Państwa Islamskiego.

Berlin chce zaopatrzyć około 10 tys. kurdyjskich żołnierzy w niemieckie uzbrojenie i wyposażenie wojskowe. Dostawom towarzyszą szkolenia, organizowane zarówno w Niemczech jak i na północy Iraku / Zdjęcie: MO Niemiec

Od soboty Kurdowie szkoleni są na terenie specjalnego ośrodka Bundeswehry w Hammelburgu. Na potrzeby kursu kurdyjskie władze wyselekcjonowały 32 wojskowych, którzy po powrocie do kraju będą służyli jako instruktorzy, przygotowujący większe grupy żołnierzy do obsługi przekazywanego im niemieckiego uzbrojenia.

W połowie miesiąca, władze w Berlinie zapowiedziały przekazanie siłom zbrojnym Autonomii Kurdyjskiej m.in. 8 tys. 7,62-mm karabinów automatycznych G3 i tylu samo 5,56-mm karabinków G36, 40 7,62-mm uniwersalnych karabinów maszynowych MG3, 30 wyrzutni oraz 500 ppk Milan, a także 60 samochodów terenowych MB 250 GD Wolf, 40 samochodów ciężarowych Unimog i 5 samochodów patrolowych Dingo 1 (Niemiecka pomoc wojskowa dla Kurdystanu, 2014-09-15). Dostawy realizowane są od zeszłego tygodnia.

Poza organizacją kursów szkoleniowych bezpośrednio w Niemczech, władze w Berlinie zdecydowały się też na wysłanie do Iraku około 40 instruktorów wojskowych. Ich zadaniem będzie koordynacja transferu wartego około 70 mln euro (292 mln zł) zaopatrzenia wojskowego oraz przygotowanie Kurdów do obsługi niemieckiego uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.