Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-117 nadal latają

Lotnictwo wojskowe, 07 października 2014

Pod koniec września w bazie Tonopah zaobserwowano loty wycofanych 6 lat temu ze służby samolotów stealth F-117A. Nie wiadomo do czego są one wykorzystywane.

Samoloty stealth 1. generacji F-117A Nighthawk US Air Force wycofały ze służby, jako przestarzałe, w 2008 (Pożegnanie F-117A, 2008-03-11). Ostatnie loty wykonały oficjalnie w bazie Holloman w Nowym Meksyku. 22 kwietnia samoloty trafiły do Tonopah Test Range w Newadzie – miejsca oblotu prototypu i pierwszej bazy F-117A w czasie, gdy były one jeszcze ściśle strzeżonym sekretem USAF.

Teraz spotterzy zaobserwowali, że F-117A nadal latają. Prawdopodobnie chodzi o dwie maszyny. Zdjęcia, które pojawiły się na portalu The aviationist, zostały wykonane z leżącego na wschód od bazy wzgórza (Brainwash Butte). Zaobserwowane loty odbywały się 29 i 30 września br. Samolot, który latał pierwszego dnia używał kodu radiowego Knight 12.

Autorzy publikacji przypuszczają, że F-117A latały wiele razy po oficjalnym wycofaniu ze służby. Zapewne jednak większość z tych lotów odbywa się nocą, gdy są one niemożliwe do zaobserwowania przez hobbystów bez specjalistycznego sprzętu. Loty służą prawdopodobnie do testowania systemów rozpoznawczych, szczególnie radiolokacyjnych, zainstalowanych zarówno na platformach latających, jak i lądowych. Testy mogą być wykorzystywane przy opracowywaniu nowych generacji urządzeń wykrywających obiekty klasy stealth.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.