Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Estonia zamawia Javeliny

Wojska lądowe, 08 października 2014

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty związane z planowaną sprzedażą Estonii przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym. Wartość potencjalnej umowy wynosi 55 mln USD.

Zdjęcie: Raytheon

W dokumentach przesłanych do Kongresu znajduje się prośba o zgodę na sprzedaż Estonii 350 ppk Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym m.in. 120 wyrzutniami wyposażonymi w przyrządy celownicze pracujące w świetle dziennym i w podczerwieni, 102 akumulatorami z układami chłodzenia, zestawami i pociskami szkoleniowymi, a także pakietem wsparcia technicznego i dokumentacją, częściami zamiennymi i szkoleniem dla operatorów.

Wartość potencjalnej umowy wynosi 55 mln USD (181 mln zł). Za produkcję i dostawę zestawów ppk będzie odpowiadało joint-venture Raytheona i Lockheed Martin. Całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w dostawach Javelinów do Estonii będzie US Army.

O planach pozyskania przez Estonię ppk Javelin wiadomo od wiosny (CV9035NL i Javeliny wzmocnią obronę Estonii, 2014-10-02). W odpowiedzi na trwający od miesięcy kryzys na Ukrainie, władze w Tallinie postanowiły wzmocnić potencjał obronny kraju, pozyskując nowoczesne uzbrojenie, w tym m.in. także 44 ex-holenderskie bojowe wozy piechoty CV9035NL.

Zakup nowego uzbrojenia zostanie sfinansowany ze dodatkowych środków budżetowych ministerstwa obrony. Do 2022, Tallin chce zwiększyć wydatki obronne o 66,2% w porównaniu do zeszłego roku. W przyszłości mają one wynosić 601 mln euro (2,5 mld zł) (Estonia podwaja budżet obronny, 2014-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.