Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Estonia zamawia Javeliny

Wojska lądowe, 08 października 2014

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty związane z planowaną sprzedażą Estonii przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym. Wartość potencjalnej umowy wynosi 55 mln USD.

Zdjęcie: Raytheon

W dokumentach przesłanych do Kongresu znajduje się prośba o zgodę na sprzedaż Estonii 350 ppk Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym m.in. 120 wyrzutniami wyposażonymi w przyrządy celownicze pracujące w świetle dziennym i w podczerwieni, 102 akumulatorami z układami chłodzenia, zestawami i pociskami szkoleniowymi, a także pakietem wsparcia technicznego i dokumentacją, częściami zamiennymi i szkoleniem dla operatorów.

Wartość potencjalnej umowy wynosi 55 mln USD (181 mln zł). Za produkcję i dostawę zestawów ppk będzie odpowiadało joint-venture Raytheona i Lockheed Martin. Całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w dostawach Javelinów do Estonii będzie US Army.

O planach pozyskania przez Estonię ppk Javelin wiadomo od wiosny (CV9035NL i Javeliny wzmocnią obronę Estonii, 2014-10-02). W odpowiedzi na trwający od miesięcy kryzys na Ukrainie, władze w Tallinie postanowiły wzmocnić potencjał obronny kraju, pozyskując nowoczesne uzbrojenie, w tym m.in. także 44 ex-holenderskie bojowe wozy piechoty CV9035NL.

Zakup nowego uzbrojenia zostanie sfinansowany ze dodatkowych środków budżetowych ministerstwa obrony. Do 2022, Tallin chce zwiększyć wydatki obronne o 66,2% w porównaniu do zeszłego roku. W przyszłości mają one wynosić 601 mln euro (2,5 mld zł) (Estonia podwaja budżet obronny, 2014-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra