Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korea pomoże zbudować Turcji nowoczesny czołg

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 lipca 2008

Koreańska agencja zakupów wojskowych ujawniła dzisiaj, że Korea Południowa i Turcja podpisały umowę o wartości 400 mln USD, która zapewni przekazanie dalekowschodnich technologii, niezbędnych do produkcji nowego, tureckiego czołgu podstawowego.


XK-2 w czasie oficjalnej prezentacji, w marcu 2007. Czołg, wywodzący się z K1 Rokit, zaprojektowanego przez General Dynamics (i podobnego do pierwszych wersji Abramsów), jest w 90% nową, rodzimą konstrukcją. Zmiany - m.in. zamontowanie armaty Rheinmetall L55kalibru 120 mm, power packa o mocy 1500 KM, nowego pancerza i elektroniki - spowodowały powstanie wozu o zdecydowanie lepszych parametrach. Jego produkcja seryjna powinna rozpocząć się w 2009, a spodziewane zamówienia rodzimego resortu obrony opiewają na 680 egz. / Zdjęcie: MO Korei Południowej

Turcy wybierali między ofertą niemiecka (technologii Leoparda 2) i południowokoreańską (XK-2), ostatecznie decydując się na tę drugą. Umowa zakłada przekazanie przez Hyundai Rotem, ok. 50% technologii swojego nowego czołgu zakładom motoryzacyjnym Otokar. Stosowny dokument podpisano w Ankarze, w obecności premiera Recep Tayyip Erdogana i koreańskiego ministra obrony, Lee Sang-hee.

Porozumienie ma doprowadzić do powstania pierwszego, rodzimego czołgu podstawowego Turcji ok. 2015, nazwanego wstępnie MİTÜP (turecki narodowy projekt czołgowy). W kwocie umowy mieszczą się koszty budowy pierwszych 4 prototypów, przekazania technologii, a także pensji dla ok. 20 koreańskich inżynierów, oddelegowanych do prowadzenia prac rozwojowych.

Ankara zamierza stworzyć samodzielnie część podzespołów, m.in. system kierowania ogniem. Chce docelowo pozyskać nawet 1000 wozów. Pierwsze zamówienie ma opiewać na 200-250 nowych pojazdów.

Obecnie wojska lądowe Turcji wykorzystują m.in. 298 Leopardów 2A4, 392 Leopardów 1 różnych wersji, 983 zmodernizowanych, w trzech głównych programach, M60, 1379 M60 w standardowych wersjach A1 i A3 oraz ponad 1200 M48, pozostających w rezerwie operacyjnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.