Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Scout i LRM w PIAP

Przemysł zbrojeniowy, 31 lipca 2008

W Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) w Warszawie zaprezentowano 30 lipca pełną gamę robotów zaprojektowanych przez Zespół Inteligentnych Systemów Mobilnych PIAP, kierowany przez dr inż. Piotra Szynkarczyka.

Pokazany po raz pierwszy Lekki Robot Miotany, który w założeniu ma być indywidualnym środkiem rozpoznania bądź oddziaływania na przeciwnika w celu odwrócenia uwagi

Pokaz zorganizowano dla obecnych i przyszłych użytkowników krajowych oraz potencjalnych partnerów zagranicznym. PIAP jest bowiem w gronie przedsiębiorstw ubiegających się o zawarcie umów offsetowych - jego projekty są w katalogu potencjalnych projektów offsetowych, zatwierdzonym przez Ministerstwo Gospodarki.

W czasie prezentacji pokazano po raz pierwszy demonstracyjny egzemplarz Lekkiego Robota Rzucanego, przeznaczonego do realizowania prostych zadań rozpoznawczych bądź oddziaływania psychologicznego na potencjalnego przeciwnika. Urządzenie w założeniach swoich ma być gotowe do przekazania zdalnego obrazu po upadku robota z wysokości co najmniej dwóch pięter. W odróżnieniu od pokazywanych przez kilku producentów kul rozpoznawczych (kamery umieszczone są w kulach wturliwanych do wnętrza interesującego obiektu bądź wrzucanych w rejon wymagający weryfikacji), LRM ma możliwość przemieszczania się, dzięki zastosowaniu giętkiej sprężyny, stanowiącej trzeci punkt podparcia. To sprawia, iż LRM może być użyty nie tylko do obserwacji wskazanego rejonu, ale także do przenoszenia małych ładunków wybuchowych, granatów hukowych czy dymnych, itp. urządzeń.

LRM może być rzucany siłą mięśni, miotany z lekkich wyrzutni bądź zrzucany z kilku-kilkunastu metrów

Publicznie pokazano również w działaniu prezentowanego od ponad półtora roku małego robota mobilnego Scout. Scout zdobył w listopadzie 2007 Złoty Medal na Światowej Wystawie Innowacji Brussels-Eureka. Jednak, jak na razie, nie przyniósł on sukcesu komercyjnego. Jak potwierdzono w PIAP, Scout jest już obecnie gotowy do produkcji seryjnej. Robot wyróżnia się małymi rozmiarami, niewielką masą i dużą prędkością. Ma możliwość dołączania urządzeń, w tym manipulatora z chwytakiem, dodatkowych kamer czy różnego rodzaju czujników lub uzbrojenia. Robot jest przystosowany do rwania linek od min-pułapek oraz podkładania ładunków pośrednich.

Zasadniczą częścią robota jest baza mobilna, składająca się z podwozia oraz umieszczonych na nim 2 kamer (przedniej obrotowej i tylnej), z własnymi oświetlaczami podczerwonymi. Robot charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i małą masą (13 kg). W ciągu kilku minut na platformie podstawowej możliwe jest umieszczenie względnie prostego manipulatora, pozwalającego na usuwanie obiektów, przenoszenie sprzętu specjalnego itp. Za pomocą manipulatora robot może transportować pakunki o masie od 2 kg (na w pełni rozłożonym manipulatorze) do 5 kg (przy złożonym manipulatorze).

Scout jest wreszcie gotowy do produkcji seryjnej. Jego powstanie jest zgodne z tendencją światową, związaną z przygotowaniem względnie małych, lekkich, prostych i relatywnie tanich robotów, zdolnych do wykonywania zadań na polu walki, a jednocześnie łatwych do zastąpienia kolejnymi egzemplarzami. Scout może poruszać się na gąsienicach, na kołach, może być przenoszony w plecaku żołnierza bądź jak walizka, może być szybko wyposażony w zestaw prostych narzędzi-manipulatorów bądź czujników, a także przygotowany do przenoszenia prostych systemów uzbrojenia

Zdjęcia: Grzegorz HOŁDANOWICZ


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.